Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Evli çiftler için mutluluk verici olan bir bebek sahibi olmak. Bebek isteyen bir kadın için gebelik belirtilerini hazırladık. Sizlerde gebe kaldığınızdan şüpheleniyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Fakat her şeyden önce hamilelik konusunda gebelik testi en doğru sonucu verecektir.

Meme başı koyulaşması: Hamile kalmış bir kadının ilk belirtisi değişen hormonlardan dolayı meme başlarında koyulaşma meydana gelir. Açık kahverengiden koyu kahverengiye giden renk değişimi hamileliğin ilk belirtilerinden biridir.

Hassas meme başı: Bu durum çoğu zaman içinde ağrı, sızı, şişmiş ve hassas göğüsler olarak gebeliğin belirtileri arasında yer alır. Bu değişim döllenmeden birkaç gün sonra ortaya çıkarak hamilelik süresince devam edebilir.

Meme başı kabarcıkları: meme başları ve çevresinde dairesel olarak oluşan küçük kabarcıklar bu süreçte daha çok dikkat çekmeye başlar. Daha belirgin hale gelen meme başı kabarcıkları vücudun emzirme dönemine kendini hazırlamasının ilk belirtilerindendir.

Kanama: Döllenme sonrasındaki ilk 10 gün adet döneminin daha erken ve hafif kanamalı olarak oluşmasına neden olur. Bu kanama adet kanaması değildir ve daha koyu pembe renktedir.

İdrara sık çıkma: Hormon seviyelerinden dolayı idrar miktarında da ortaya çıkan bir artış söz konusudur. Bu dönemde böbrek verimliliği artar ve vücut toksit maddelerden daha hızlı temizlenir. Genişleyen rahim idrar torbasına baskı yaparak sık idrara çıkma durumunu sağlar.

Halsizlik ve sürekli uyku hali: kadının vücudu bebek doğurmaya odaklandıkça diğer şeyler için enerji kısıtlanacaktır. Plesentayı oluşması ilk 3 ayın sonuna kadar sürer. Vücut daha fazla enerji harcadığı için annede halsizlik ve sürekli uyku olması oldukça normaldir.

Bulantı: Bulantı ve kusma hamilelik belirtileri içinde en sık yaşanan durumdur. Hamile kadınların 4/3’ü mide bulantısı ve kusma şikayetleri mutlaka yaşarlar. Bu dönemde koku artma hassasiyeti mide bulantısı oluşumu etkiler.

Şişkinlik: Değişen hormon etkisi ile vücutta şişkinlik oluşabilir. Bu şişkinlik ayak ve bacaklarda çok sık görülebilir.

Hamilelik Teşhisi Nasıl Konulur?

Hamilelik teşhisi koymanın en doğru yolu modern tıp olgusunu kullanmaktır. Öncelikle küçük ücretler vererek satın alacağınız gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Hastaneye gittiğinizde sizden kan tahlili yaptırarak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Doğruluk açısından hekim kontrolü en doğru sonucu verecektir.