Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bebeklerdeki Konak Hastalığı Nedir?

Konak, kafa derisinde oluşan bir hastalıktır. Özellikle bebeklerde görülen bu hastalık basit bir deri döküntüsü olmaktan öteye gitmemekte. Ayrıca bu hastalığın yetişkinlerde de farklı şekillerde karşımıza çıktığı bilinmekte. Konak hastalığı ‘’infantilseboreik dermatit’’ adıyla tıp dilinde bilinmekte olan bir hastalıktır. Genel olarak hastalığın halk dilinde konak adını aldığı görülmekte. Yetişkinlerde de yağlı egzama şekli ile görülebilmektedir. Bu hastalığın bulaşıcı bir hastalık olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca bu deri hastalığı korkulacak bir hastalık değildir. Birkaç ay içerisinde kolay bir şekilde düzelme gösterecektir.

Konak hastalığının asıl sebeplerinden birisi annenin hamilelik döneminde antibiyotik kullanmasıdır. Bu gibi durumlarda doğumdan sonra bebeğin başında ve kafa derisinin çevresinde deri döküntüleri görülebilecektir. Konak hastalığının oluşma sebebi ise bebeğin başındaki mantar hücrelerinin sayıca artış göstermesi olarak söylenebilir. Bu gibi bir durumda endişe edilmesine gerek yoktur. En yakın sağlık kuruluşuna giderek doktorun önereceği kremler sayesinde bebeğinizdeki deri döküntüsünün önüne geçebileceksiniz.

Konak hastalığının belirtileri içerisinde kafa derisinde pullanma görülmekte. Aynı zamanda cildin kuruluğu ile de karşımıza çıkabilmektedir. Bu pullanmanın beyaz ya da sarı renklerde görülebileceği söylenebilir. Burun, kasık gibi bölümlerde de yaraların görülmesi muhtemeldir. Yenidoğan bebeklerinde çokça görülebilen bir hastalıktır. Ayrıca bu deri hastalığında herhangi bir kaşıntı durumuna da rastlanmaz. Egzamadan en büyük farkı da budur.

Konak Hastalığının Tedavisi

Konak hastalığına bakıldığında tıbbi tedaviye pek ihtiyaç duyulmaması görülebilmekte. Özellikle bebeğinizin saç derisindeki bu yaraya benzer döküntülerin kısa bir süre sonrasında kendiliğinden düzelebileceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda döküntülerin azalması için hafif bir şekilde saçların fırçalanması da gerekmekte. Bebekler için özel olarak üretilmiş şampuanlar ile bebeğinizin saçlarını yıkayabilirsiniz.

Ayrıca üzerinde durulması gereken bir diğer konu da tercih edilecek olan kremlerin kesinlikle doktor önerisi ile kullanılması gerektiğidir. En yakın sağlık kuruluşuna giderek doktorun krem önermesini de talep edebilirsiniz. Bu sayede güvenilir bir ilaç kullanmanız mümkün olacaktır. Doktorun önerisi dahilinde olmayan kremlerin kullanılmaması gerekmektedir. Bebeğinizin kullanacağınız kreme alerjisi olabileceği de unutulmamalı.