Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Bitki Çaylarının Faydaları

Kış aylarında oldukça fazla tüketilen bitki çaylarının, birçok çeşidi bulunmaktadır. Melisa, ıhlamur, lavanta, papatya, biberiye, tarçın çayı gibi çaylar bunlardan birkaçıdır. Gerek soğuk algınlığına karşı, gerekse zayıflamak için kullanılan bu çaylar; ödem attırıcı, kan dolaşımını düzenleyici, kilo aldırıcı gibi daha birçok faydayı sağlamaktadır.

Diğer bitki çaylarına ve bu bitki çaylarının faydalarına bakılacak olursa, soğuk kış günlerinde gripten korunmak için tüketilen ıhlamur çayının, sadece gribe değil aynı zamanda damar sertliğinde, streste ve ishal tedavisinde de kullanıldığı görülmektedir. Ihlamur çayının tarihçesine bakıldığında Ortaçağ’ın başlarına dayandığı görülür. Yunan mitolojisinde de izleri görülen ıhlamur çayı, Philyra’nın tanrılara onu ölümlüler arasında bırakmasını istememesi için yalvarması sonucunda, tanrıların onu uzun ömre sahip ıhlamur ağacına dönüştürüldüğü inancı bulunmaktadır. Diğer bir çay olan zencefil çayı Çin, Hindistan, Brezilya gibi bölgelerde yetiştirilir. Mide bulantısında, baş dönmesinde, hazımsızlık ve adet dönemlerinde kullanılan zencefil çayının, hamilelelik döneminde bulantılara iyi geldiği söylense de kesin olarak kanıtlanamamıştır.

Bitki çaylarının faydalarının her çayda değişiklik gösterdiği görülmektedir. Fakat çoğu bitki çayına bakılacak olursa; obeziteye, bağırsak hastalıklarına ve bağışıklık sistemine iyi geldiği görülmektedir. Ayrıca günümüzde oldukça yaygın olan kanser hastalığına da iyi geldiği, yapılan diğer bir araştırmadır. Bunlarla da kalmayıp, diş çürüklerini ve diş etlerindeki hastalıklara karşı da koruma sağlayan bitki çayları, bir bakıma kimyasal içermeyen ilaç vazifesi görmektedir.