Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

1. Hafta Hamilelik

Sen Güzel Anne! Hayatının en güzel dönemine hoş geldin! Her hafta vücudunda olan değişiklikleri göreceksin! Hafta hafta hamilelik döneminde neler göreceğini ve değişimlerini takip etmek için hemen okumaya başla!

Öncelikle içinde gün geçtikçe büyüyen bebeğini takip edebileceğin heyecanlı 40 hafta seni bekliyor. Bu geçireceğin 40 hafta senin için ayrı bir heyecan, ayrı bir mucizeye tanık olmak demek! Bu dönemde muhtemel hayatında ilk defa “trimester” kelimesi ile sıklıkla karşılaşacaksın! Şimdi sana en çok duyacağın bu kelimeyi açıklayacağız.

Trimester Nedir?

Trimester, 9 aylık hamilelik süresinin her 3 aylık periyotlarına denilir. Hamilelik süreci 3 trimestere ayrılır. İlk 3 ay 1. Trimesterdir. 4-5-6. Aylar 2.trimester, 7-8-9. Aylar ise 3. Trimester dönemidir. Bu dönemlerin hepsi kendi içinde oldukça önemlidir.

Gebelik döneminin ilk haftasını hesaplamak biraz karışıktır. Bu durumun nedeni ise 2 haftayı tamamlamadan gebe sayılmamaktır. Hamilelik 2. Haftanın sonunda gerçekleşir. Ondan önce 1 ve 2. Haftalarda ise beden hamileliğe hazırlanır. Uzmanlar gebeliğin ilk haftası, adet döneminin başlangıcıdır. Son adet kanaması referans kabul edilir. Tıbbı olarak ise gebe kalma son adet tarihinin başlangıcından 2 hafta sonra gerçekleşir. Sen hamileliğinin 3. Haftasında iken minik ceninin 1. Haftasında olacaktır.

Birinci Hafta Hamilelik Belirtileri

Bedenindeki birçok değişim hamile olma ihtimalini gösteriyor olabilir. İşte ilk hafta hamilelik belirtileri arasında en sık görülenler;

  • Adet kanmasında gecikme
  • Mide bulantısı ve beraberinde kusma
  • Yiyeceklerden tiksinme veya aşerme
  • Devamlı uyuma isteği, yorgunluk
  • Sık idrara çıkma
  • Ağızda oluşan metalik tat
  • Göğüslerde oluşan hassasiyet
  • Kokulara karşı duyarlılık

Bu belirtilerin hepsini veya bir kaçını yaşıyorsan hamile olma ihtimalin oldukça fazla. En doğru sonucu elbette kan tahlili ile öğrenebilirsin. Adet tarihinin üzerinden bir haftayı geçtiyse kanda gebelik testi istediysen pozitif görme ihtimalin çok yüksek! Her haftanın ayrı bir değişimi olacaktır. Yukarıda yer alan belirtiler kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Hamile olduğunu öğrendiğinde mutlaka bir hekim seçmeli ve doktor kontrollerini asla ihmal etmemelisin! 2. Hafta ’da görüşmek üzere!