Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

2.Hafta Hamilelik

2. hafta hamilelik henüz hamile olduğunuzu pek hissetmediğiniz bir durumdur.  Fakat bu durumda çok yoğun şekilde gebelik hormonlar üretmeye başladı. 2. Hafta bebek gelişimi süreci bebeğin büyümeye başladığı dönemdir. Hafta hafta hamilelik sürecinde her hafta ayrı bir heyecan vericidir.

2. hafta hamilelik dönemi yani 28 günlük döngünün 14. Gününde üretilen yumurta fallop tüpü içine itilir. 10 saat süren zorlu yolculuk sonunda 250 milyon adet sperm içinde sadece 400 tanesi hayatta kalmayı başarır. 2. Hafta hamilelik döneminde bebek küçük bir hücre topuna dönüşür. Bu dönem;

Son periyodunuz 12 ile 16 gün önce başlamıştı. Hamileliğin ikinci haftasında anne adayının yumurtalıklarında yumurta hücresi gelişimi devam etmektedir. Bu dönemde rahim zarı kalınlaşacaktır. Bu kalınlaşmanın amacı, döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embriyonun rahim içinde tutunmasını sağlayacaktır.

Hamileliğin 2. Haftasında öncelikle zararlı alışkanlıklardan kurtulmanız gereklidir. Zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için en ideal dönem gebeliğin 2. Haftasıdır. Bu dönem içinde folik asit kullanımına başlanmalıdır.

2. Hafta Hamilelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli konu beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bu dönemde kalori alımı arttırılması gereklidir. Bu dönem içinde 2.200 kalori almalısınız. İkinci ve üçüncü trimesterlerde her gün ek olarak 300 kalori desteğe ihtiyacınız olacaktır.

Bu kalori miktarı büyük porsiyonlar demek değildir. Bir adet elma veya bir kase yoğurt tüketimi de 300 kaloriye eş değerdir. Alacağınız extra her kalori bu dönemde bebeğinizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sizlere sağlayacaktır. Bebek vücut gelişimi için enerjiye ihtiyaç duyacaktır.

Gebelik planlaması ile anne adayı yaşam kalitesini arttırmak için bir düzenleme yapılmalıdır. Sigara ve alkol kullanımı durdurulmalıdır. Sağlıklı beslenme için paketlenmiş gıdalar ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu süreç içinde ağır işlerden kaçınılmalı radyasyon içeren ortamlardan uzak durulmalıdır.

Kendinizi de bebeğinizi de riske atmadan bu süreci bol bol dinlenerek ve doktorunuzun önerdiği egzersiz programını alışkanlık haline getirerek uygulamalısınız. 2. Hafta hamilelik için merak ettiğiniz tüm bilgilere yer vermeye çalıştık.