Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

3.Hafta Hamilelik

Hafta hafta Hamilelik alanında 3. hafta hamilelik hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını alabilirsiniz. Artık 3 haftalık hamilesiniz! Peki bu 3 haftada neler değişti!

3.hafta hamilelikte ilk merak ettiğiniz bebeğinizin büyüklüğü değil mi? Bebeğiniz şuanda 100 hücrelik bir top! Yani bir iğne başı büyüklüğünde! Gün gün içinizde büyüyen bu minik için her geçen gün heyecanlandığınızı biliyoruz. Peki, 3. Hafta hamilelikte sizin değişimleriniz nasıl olacak ve nelerden etkileneceksiniz. Gelin hep beraber göz atalım.

3. hafta hamilelik süresinde koku duyunuzda belirgin değişiklikler ortaya çıkar. Bu durum östrajen hormonunun yan etkileridir. Çok sevdiğiniz bir parfüm kokusunun bile midenizi bulandırması vücudunuzun bebeğiniz için hazırlandığını gösterir. Özellikle mide bulantıları sabah saatlerinde ortaya çıkabilir. Bu süreç içinde her türlü kokulu üründen uzak durmanız sizi rahatlayacaktır.

Dışarıdan vücudunuzdaki değişimleri dışarıdan göremeyebilirsiniz. Fakat blastosist yolculuğa çoktan başlayıp uterusunuza doğru yola çıktı bile. Yumurta, geldiği folikülden salınarak corpus leteum isminde sarı hücre grubuna gelecektir. Plesenta üstlenmeye hazır olana kadar gelecekteki 10 hfta bebeğinizi destelemek için östrojen hormonlarını üretecektir.

Hamileliğinizin erken döneminde doğru besinlerle sağlıklı beslenmeye ve vitaminlerinizi almaya başlamalısınız. Bebeğinizin büyümesine yardımcı olmak için proteine ihtiyaç duyacağı için günde 3 porsiyon protein almalısınız. Kalsiyum alımı da oldukça önemlidir. Hamileliğinizde yeterli kalsiyum almadığınızda bebeğiniz sizin kemiklerinizden kalsiyum alımına başlar. Yoğurt tüketimi konusunda günlük öğünlerinize dikkat etmelisiniz.

3. Hafta Hamilelik Belirtileri

3. hafta hamilelik belirtilerini merak ediyorsunuz. Bu belirtiler kişiye göre değişeceğinizi unutmayın. Bu konuda en doğru rehberinizin doktorunuz olduğunu unutmayın!

  • Bu dönem içinde küçük bir kanama görebilirsiniz
  • Gebelik hormonu olan hCG vücudunuzda ilerlemeye başladığında bazı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Mide bulantısı en sık görülen belirtilerden biridir.
  • Göğüslerinizde hassasiyet oluşarak meme uçlarınız kararabilir

Bu hafta içinde göbeğinizde belirgin bir şişlik göremezsiniz. Bu durum genelde 12. Haftalarda belirgin hale gelecektir. Fakat bu haftada hekiminizden beslenme listesi isteyebilirsiniz. İkinci tirimester dönemine kadar doktorlar fazla kalori alımını desteklemezler. Bu durum sizin genel sağlığınız ile alakalıdır. 3. Hafta gebelikte bebeğinizi ultrason görüntüsü olarak alamayabilirsiniz. Bu nedenle onun biraz daha büyümesini beklemelisiniz.