Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

4.Hafta Hamilelik

4 haftalık hamilesiniz! Artık bebek sahibi olma fikrine iyice ısındınız. Peki, bu haftada bebeğiniz ne durumda, sizin durumunuzda ne gibi değişiklikler var bunların hepsini tek tek öğreneceksiniz. Bu hafta içinde bazı belirtileri hissedebilirsiniz.

4. Hafta Hamilelikte Bebeğiniz Ne Kadar?

En merak ettiğiniz konulardan biri de bebeğiniz 4 haftalıkken ne kadardır. Bebeğiniz fetüs olarak bile adlandırılmayacak kadar küçük! 1mm kadar, haşhaş tohumu büyüklüğünde henüz. Gelecek altı hafta için gerçekleşecek olan tüm gelişmeler için bebeğiniz yeni evi olan rahminize yerleşmiştir.

4. Hafta Hamilelik Belirtileri

4. Hafta hamilelik döneminde hormonlar hızlı yükselecektir. Mide bulantısı ve kusma yaşamanız oldukça önemlidir. Bu dönemde neler yaşanacak işte adım adım 4. Hafta hamilelik belirtileri;

Şişkinlik: Hamilelik hormonu olan progesteron nedeni ile ufaktan şişlik yaşayabilirsiniz. Artık rahat pantolonları çıkarma vakti geldi.

Kramplar: 4. Haftada hamile krampları sizleri endişelendirmesin. Bu bebeğinizin rahminize yerleştiğinin işareti olabilir. Bu dönemde 4. Hafta hamilelikte şiddetli kramp veya ağrılar için mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Kanama: 4. Haftalık hamilelikte hafif kanama görülebilir. Bir süreden fazla süren kanama durumunda yine doktorunuza bilgi vermeniz gereklidir.

Psikoloji: Hormonlar yüzünden ruh halinizde bir değişiklik ortaya çıkabilir. İlk 12 haftada daha üst düzeylere çıkan bu psikolojik dalgalanmalar ileri hamilelikte daha durgun hale gelecektir.

Sabah Bulantısı: Uzmanlar hamile kadınların %50 oranından fazlasının sabahları mide bulantısı ve kusma yaşadığını söylemektedir. Sabah saatlerinde oluşan mide bulantısı ve kusma 9. Hafta sonlarında son bulacaktır.

Yorgunluk: Bedeniniz küçük hücre topunu bir embriyoya dönüştürmek için çok çalışıyor. Bu nedenle bu haftalarda vücudunuz çok fazla enerji harcadığı için kendinizi yorgun hissetmeniz oldukça normal.

Hassas Göğüsler: Bu dönem içinde göğüslerinizde oluşacak hassasiyet hormonlardan kaynaklanıyor. Bebeğiniz için süt kanallarınızın oluşumundan dolayı bu süreçte hassasiyet çok fazladır. 4. Hafta hamilelik sürecinde karnınız biraz şişkin olabilir. Fakat her şeye rağmen hala hamile olarak görünmüyorsunuz. Bu süreçte artık anne adayı olduğunuzu unutmadan anne gibi davranmalısınız. Doğum öncesi vitaminlerinizi almaya başlamalısınız. Folik asit kullanımı oldukça önemlidir. Bu süreçte sigara ve alkol kullanımını kesinlikte bırakın! Bebeğiniz sağlıklı şekilde büyüsün!