Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

5.Hafta Hamilelik

Yaşasın! 5 Haftalık hamilesin! Bu haftalarda hamilelik hormonları epeyce yüksek olabilir. Bulantılar ve yorgunluk sizi zorlayabilir. Bu hafta testlerde kesin olarak gebeliğinizin heyecanını doya doya yaşayabilirsiniz. Sizde hafta hafta hamilelik takvimimizden her haftalık durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

5. Hafta hamilelikte bebeğim ne kadar büyüdü?

5. haftalık hamileliğinizde bebeğiniz ortalama bir elma çekirdeği kadar oldu. Artık minik embriyonuz artık ölçülebilir boyutlarda.6. haftada bebeğiniz artık iki katı büyüklüğünüze çıkacak. Bu haftadaki hamilelik yaklaşık bir aydır. Birçok uzman hamilelik hesaplamaya son adet döneminizin ilk gününden itibaren sayıyor. Bebeğinizi kucağınıza almak için 8 ay kaldı!

5. Hafta Hamilelik Belirtileri

5. hafta hamilelik belirtileriniz vücudunuzda olacak değişimlerin başlangıcıdır. İlk trimester dönemi oldukça zorlayıcıdır. Bu dönemde kendinizi zorlamayın bolca dinlenin.

Acıyan göğüsler ve sabah bulantısı sıklıkla yaşanır. 5.hafta hamilelik belirtilerinde en sık görülen semptom acıyan göğüslerdir. Hamileliğin erken döneminde bulantı sadece sabahları değil günün her saatinde de ortaya çıkabilir. Bu dönemde sık sık ama az yemelisiniz. Sabah ve akşam devamlı uyku hali oldukça normaldir. Hafif egzersiz yapmak ve birkaç saatte bir yemek yemek size iyi gelecektir.

Bu dönemlerde sık sık idrara çıkmaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde böbrekleriniz genişliyor. Sık idrara çıkma durumunun nedeni bu olabilir. Hafif kramplar embriyonuzun uterusun yerleştiğinin işaretidir. Belki bu dönem için lekelenme gözünüze korkutucu gelebilir. Bu oldukça normal fakat fazla olması durumunda hemen doktorunuza başvurun.

5.hafta hamilelikte emriyonuz kalp, mide, karaciğer ve böbrek gelişimi konusunda iyi şekilde ilerliyor. Ultrason artık ultrasonda görünebilecek kadar büyüdü. Birkaç hafta sonra ise bebeğinizin ilk kalp atışlarını dinleyebileceksiniz. Hamilelik ruh halinizi de oldukça iyi etkileyecektir. Bu dönem içinde sağlıklı beslenmenize özen göstermeli atıştırmalıklarınızı da sağlıklı yiyeceklerden seçmeye dikkat etmelisiniz. Evinizde beslediğiniz kediniz varsa onun kumunu temizlemek için evde başka birine devredebilirsiniz. Kedi kumu içinde bulunan bir madde enfeksiyona neden olabilecek bir madde oldukça zararlıdır. 5. Hafta hamilelik içinde su tüketiminize dikkat edin.