Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

6.Hafta Hamilelik

6. Hafta içindesiniz! Bu haftada hamilelik sizin için hala yeni sayılır. Bu dönem içinde biraz duygusal olabilirsiniz. Bu dönem bazen can sıkıcı olabilir. Gergin bir dönem içinde olabilirsiniz. Bu dönem içinde mutsuzluğunuz canınızı sıkmasın. Bu sürece alışabilirsiniz. 6.hafta sizin hamilelik sürecinizin bir parçası.

6. Haftada bebeğim ne kadar büyüdü?

6. hafta hamileliğinizde bebeğiniz minik bir bezelye büyüklüğünde. 6. Hafta hamileliğinizde bebeğiniz ortalama 25 inçtir. Her geçen hafta bebeğiniz gün geçtikçe büyüyecek merak etmeyin!

6 hafta gebelik kaç ay;  bir ay bir haftalık hamilesiniz. 6 haftalık gebelikte annedeki değişikler; Bu haftada böbrekleriniz atıkları atmada daha etkili olarak çalışıyor. Dışarıdan fark edilecek bir durum söz konusu olmayabilir. Bu süreç içinde biraz şişkin hissedebilir hiç olmayacak şeyleri canınız çekebilir. Bu süreç içinde her beş dakikada bir idrara çıkmanızda oldukça muhtemeldir. Sürekli idrara çıkmanız sizin canınızı sıkmasın siz su içmeyi asla ihmal etmeyin.

6. haftalık gebelik beslenmesi konusunda hekiminiz size en ideal listesi sunacaktır. Bebeğinizin beslenmesi ve sağlığınız için bol miktarda sebze, fındık, tahıl ve hayvansal protein almalısınız. Bu süreç içinde bol miktarda su içerek lifli beslenmeye dikkat edin. Su içmek sindirim sorunlarınızdan sizleri kurtaracaktır. 6.haftalık gebelik döneminde balık tüketiminiz konusunda doktorunuzdan öneri almalısınız. Bazı balık türlerini yemeniz sakıncalı olabilir.

6. hafta gebelik muayenesi için doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Eğer riskli bir hamileliğiniz yoksa bu hafta içinde doktorunuz ultrason vermeyebilir. Hamileliğiniz sürecinde saç boyamanıza ara vermeniz gereklidir.

6 Haftalık Gebelik Belirtileri

6 haftalık gebelik belirtileri için göğüs hassasiyeti olduğu gibi devam etmektedir. Bebeğiniz büyüdüğü için kendinizi halsiz hissetmeniz oldukça önemlidir. Bu dönem içinde yoga, egzersizler sizi rahatlatacaktır. Öğünlerinizi asla atlamayın.

Sık sık ve az tüketerek hem kilo dengenizi korur hem de vücudunuzda oluşacak halsizliğinde enerji dengesini sağlayabilirsiniz. Yüksek hamilelik hormonları yüzünden kendinizi biraz şişkin hissedebilirsiniz. Bebeğinizin yüzünün dokuları artık belirgin oluyor. Ağız ve burun oluşumu için açıklıklar artık belli oluyor. Bu hafta içinde gözün oluşumu için koyu lekeler ve kulak kıvrımları belirginleşiyor. Bebeğinizin omuriliği gelişme döneminde. Kalp atışı dakikada 110 defa atmaya başlayacaktır.