Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

8. Hafta Hamilelik

8 haftalık hamilesiniz! Bebeğiniz gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Bebeğinizin bu hafta göz rengi bir beliriyor. Randevu alarak bebeğinizin kalp atışlarını da dinleyebilirsiniz. Hamileliğinizin 8. Haftasında bebeğiniz bir ahududu büyüklüğünde.

63 inç büyüklüğündedir. Bebek her gün yaklaşık bir mm olarak büyüyor.8 haftada 2 aylık hamilesiniz. Aşerme durumu artık bu haftalarda sıklıkla canınız olur olmadık yiyecekleri isteyebilir. Bu hafta içinde yaklaşık olarak 300 kaloriye ihtiyaç duyarsınız ikiz olması durumunda bu ihtiyaç 600 kaloriye ihtiyacınız olacaktır.

8 Hafta Hamilelik Belirtileri

8 haftalık hamilelik belirtilerinden en can alıcı olanı çok fazla koku alma hissi oluşmasıdır. Göğüsleriniz bu hafta içinde daha belirgin şekilde büyüyor. Süt için kanallarınız hazırlık yapıyor. Hormonlar bu süreçte kan basıncı ve kan şekeri seviyelerinizde dalgalanmalar meydana gelir.

Bu oldukça normal bir durumdur. Gün içinde sağlıklı atıştırmalıklar ile mide bulantınızı hafifletir. Koku hassasiyeti mide bulantınızı arttırabilir. Bu haftalarda kramplar oldukça normaldir. Kabızlık sorunu bu süreç içinde en sık görülen sorunlardan biridir. Bu durum ile başa çıkmak için bol su tüketin ve lif bakımından zengin besinlerle beslenmeniz sorunuza çözüm olacaktır.

Bu süreç içinde garip rüyalar görmeniz muhtemeldir. Bunun sebebi hormonların neden olduğu ruhsal dalgalanmalar. Düşük kan değerleri bu sürecin belirtileri içinde yer alabilir. Doktorunuzun reçete edeceği bir ilaç ile düşük kan değerinizi halledebilirsiniz.

Hamileliğinizin 8. Haftasında bebeğinizin perdeli olarak el ve ayak parmakları gelişmektedir. Nefes borusu diline doğru uzanıyor ve kuyruğu kaybolmak üzere. Kalbi ise dakikada 170 kadar atıyor. Cildi henüz bir kağıt gibi ince ve şeffaf.

Bu süreçte doktorunuzun sizden bazı testler isteyecektir. Bu testler bebeğinizin down sendromu gibi engel durumlarını önceden tespit etmek için önemlidir. Fakat bu testler tamamen sizin tercihiniz doğrultusunda yapılabilir. Siz 8 haftalık hamilelik belirtilerini yaşarken bebeğiniz içinizde büyümeye başlıyor. Bu süreç içinde sağlıklı beslenerek fazla kilo almamaya özen gösterin.