Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Vajina Kaşıntısı İçin Doğal Yöntemler

Vajina Kaşıntısı İçin Doğal Yöntemler

Vajina kaşıntısı kadınların genel sağlık problemlerinden birisi olabilir. Vajina kaşıntısının farklı sebepleri olduğunu da unutmamak gerekecektir. Bu sebeplerden en yaygın olanı mantar olarak karşımıza çıkar. Vajinada oluşan mantar kaşıntılara sebebiyet verebilecektir. Mantarın türünün bilinmesi de kaşıntının düzeltilmesi açısından önem taşır. Kimi zaman bazı mantarların gündelik yaşamı bile etkilediği görülebilecektir. Vajina kaşıntısı için doğal yöntemler içerisinde özellikle vajinanın temizliği yer almaktadır. Vajinanın PH dengesinin bozulmaması koşuluyla temizliğin yapılması gerekir. Bunun için de normal su ile vajina temizlenmeli ve temiz bir pamuklu iç çamaşırı kullanılmalıdır.

İç çamaşırı seçimi kaşıntıyı ortaya çıkarabilecek olan sebeplerden birisidir. Pamuksuz tercih edilen iç çamaşırlarının vajinanın hava almasını engellediği görülür. Ayrıca sıkan çamaşırların da yine aynı şekilde kaşıntılara sebep olacağı bilinmelidir. Pamuklu iç çamaşırlarının tercih edilmesi sayesinde kaşıntı problemi ortadan kaldırılabilecektir. Vajina kaşıntısı için doğal yöntemler içerisinde doğal ve bitkisel kremlerin de yer aldığı unutulmamalıdır. Doktor tavsiyesi ile verilebilecek olan bu kremler rahatlıkla kullanılabilir. Vajina kaşıntı sebeplerinden birisi olan korumasız cinsel ilişki de mantarın ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir. Akıntıların oluşması mantar riskini ortaya koymaktadır. Cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında yapılacak olan temizlik de mantarın engellenmesini sağlar.

Kekik yağının vajina kaşıntısına karşı iyi geldiği görülebilmektedir. Özellikle kekik yağının kullanılmadan önce muayeneden geçilmesinde fayda vardır. Mantarın sebebi bilinirse daha doğru bir tedavi yöntemi uygulanabilecektir. Doktor önerisinde kullanılabilecek olan ilaçların kullanılması durumunda kimi zaman vücudun ilaca karşı bağışıklık kazandığı görülebilmektedir. Bu ilaçların kullanılmasının ileriki dönemlerde fayda sağlamayabileceği de unutulmamalıdır. Bunun için evde yapılabilecek olan doğal tedaviler sayesinde daha kesin sonuçlar elde edilebilir. Özellikle sirkenin temizleyici özelliği bulunmaktadır. Su ve sirke bir kabın içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra, vajinaya temiz bir bezle sürülebilir. Tahriş etmeden hafif bir şekilde vajinanın temizlenmesi bu tarifle sağlanabilir. Ardından vajinanın su ile yıkanması da sirkenin kokusunun önlenmesine imkan tanıyacaktır. Vajina temizliğinde sabun ve duş jellerinin kullanılması PH dengesini bozmasından dolayı kaşıntıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.