Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Vajinit Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Vajinit Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Vajinit hastalığı genel olarak ülkemizde de son dönemlerde yaygın olarak görülmeye başlayan hastalıklar içerisinde yerini almıştır. Hastalığın başlıca sebebi ise mantar olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki vajinit nedir?Vajinit vajinada oluşan kaşıntı olarak adlandırılabilir. Akıntı ve ağrıya da sebep olabilecek olan bu hastalık, bakterilerin vajinada üremesiyle ortaya çıkmaktadır. Genel olarak da vajina bölgesinin temizliğinin aksatılması, kurutulmaması ve cinsel ilişkiye korunmasız bir şekilde girmek bu hastalığın oluşmasına neden olabilmektedir. Vajinit hastalığının önlenmesi için iç çamaşırlarının da pamuklu olması gerekmektedir. Genel olarak pamuklu ve sıkmayan iç çamaşırlarının kullanılması sayesinde vajinanın nefes alması sağlanabilecektir. Yine adet dönemlerinde tercih edilecek olan pedlerin de pamuklu dokulu olanlarından tercih edilmesi gerekmektedir.

Vajinit tedavi yöntemleri içerisinde vajinanın duş sonrasında iyi bir şekilde kurulanması da yer almaktadır. Kurulanmayan vajina nemli kalır ve bundan dolayı mantar oluşumu meydana gelir. Mantarların oluşması ve üremesi neticesinde de vajinada akıntı meydana gelebilmektedir. Bu durumda vajinanın en iyi şekilde sadece su ile yıkanması ve temiz bir havlu bezle kurulanması gerekmektedir. Temiz iç çamaşırları sayesinde daha rahat bir durum elde edilebilecektir. Ayrıca vajinit hastalığı vajinanın PH dengesinin bozulması durumunda da karşımıza çıkıyor. Özellikle duş jelleri ya da sabunların vajina temizliğinde kullanılması durumunda vajinadaki mantarların daha kolay bir şekilde artmasına neden olmaktadır. Saf su vajina temizliğinde yeterli olacaktır.

Vajinit hastalığı akıntılara da sebebiyet vermekte olan bir hastalıktır. Tedavisi için doktor muayenesi kimi zaman gerekli olabilmektedir. Doktorun tavsiyesinde olan kremler sayesinde daha kolay bir şekilde hastalık atlatılabilir. Yine farklı yöntemler de doğal tedaviler içinde bulunmaktadır. Akıntının rengi ve kokusu da mantarın ne olduğu hakkında bilgi verebilir. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda bulunmakta. Vajinit hastalığı belirtileri içerisinde vajinal kaşıntı, cinsel ilişki sonrası ağrı, vajinal lekelenme de görülebilmektedir. Bu gibi belirtiler dahilinde mutlaka bir hekimden yardım almak gerekecektir. Mantarın yayılmasını engelleyebilmek adına doktora başvurmak farklı hastalıkların önlenmesini de sağlayabilecek olan bir durumdur.