Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

10. Hafta Hamilelik

10 haftalık hamilelik dönemindesiniz tebrik ederiz. İçinizde büyüyen bebeğiniz artık bir fetüs. Gelişimin en kritik dönemini atlattı. Bebeğinizin organları ve dokuları hızlı bir büyüme içinde. Bu dönem içinde bebeğiniz artık cenin pozisyonunu almaya başladı. Bu haftada artık karnınız iyice şişmiş durumda ve hamile olduğunuz artık her halinizden belli olmaya başladı.

10 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeğin Gelişimi

10 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz ortalama 3,5 cm uzunluğuna ulaşır. Bir erik büyüklüğüne ulaşan bebeğiniz her geçen gün içinde daha çok insana benzemeye başlayacaktır. Bu haftada bebeğinizin kemikleri ve kıkırdakları oluşmaya başlar. Bacak çıkıntıları ve dirsekleri oluşmaya başlıyor. Bebeğinizin bu süreçte böbrek, beyin, karaciğer ve bağırsakları son şeklini almaya başlıyor. Bu haftada bebeğinizin kalbi tamamen gelişti ve sizinkinden daha hızlı atıyor.

10 Haftalık Gebelikte Vücudunuzdaki Değişiklikler

10 haftalık gebelik döneminde vücudunuzda fark edeceğiniz bazı değişikler olabilir. Bebeğinizi doğurmak istediğiniz hastane gibi konular sizi endişelendirebilir. Bu çok normaldir. Bu süreçte birçok endişe hayatınızı değiştirebilir. Endişelerinizi doğum doktorunuz ile konuşarak biraz daha rahat olabilirsiniz. Sabah bulantıları ve yorgunluk yaşamanız gayet normal. Bu haftalarda olabildiğince hareketli olmaya çalışın. Bu hareketler sizi ve bebeğinizi tehlikeye atmayacak kısa yürüyüşler ve temiz hava almak olabilir.

İlk haftalarda göğüsleriniz süt kanallarını hazırlamak için çok efor sarf etti. Bu durum sütyen bedeninizi iki katına çıkarabilir. 10 hafta hamilelik belirtileri içinde cildinizdeki değişimi gözlemleyebilirsiniz. Hormonlar nedeni ile cildiniz daha fazla yağ salgılıyor. Bu durumda cildinize daha fazla parlaklık kazandırır. Kan basıncı nedeni ile yüzünüz canlı ve gergin.

10 haftalık gebelik sürecinde sabah bulantılarınız azalmaya başlar. Yemeklerin tadı daha normale dönüyor. Siz yine de tükettiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Kendinize en uygun bir beslenme programı oluşturun. Bol sebze ve meyve tüketmek bu dönem için oldukça sağlıklıdır. Sağlıklı atıştırmalıkların yanı sıra bol enerjili kahvaltıda sizin için oldukça önemlidir. Gün içerisinde kendinizi yorgun hissederseniz eğer sağlıklı atıştırmalıklar ile kaybolan enerjinizi tekrar koruyabilirsiniz. Bu sürede önemli olan fazla kilolarınıza dikkat etmenizdir.