Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

9. Hafta Hamilelik

9.hafta hamilelik sizi daha çok heyecanlandıracak! Geri sayıma az kaldı bu hafta içinde neler yaşayacağını birlikte görelim. Hafta hafta gebelik takvimimizde haftalık olarak bebeğinizin ve sizin gelişiminizi takip edebilirsiniz.

9 haftalık bebek ne kadar?

Bebek 9 haftalık ve bir kiraz büyüklüğünde. Yaklaşık olarak 0,9 inç ve yaklaşık 0.07 ons ağırlığında. Sen bu haftada 2 aylık hamilesin. 9 haftada sen bebeğin büyük bir başarı elde ettiniz ve artık o bir fetüs. Bu onun daha fazla bebek olduğunu ifade ediyor. İlk trimester döneminde yaşadıklarınızı artık yavaş yavaş geride bırakıyorsunuz. Bebeğinizin şimdiden temel organları oluşmaya başladı. Minik kalbinin dört odacığa bölünmesi ve kalp kapakçıklarının şekillenmeye başlamasının yanı sıra bebeğinizin kasları, sinirleri ve organlarının çalışması için birçok değişiklik meydana geliyor. Bebeğinizin içinde hareketlerini hissetmeniz için hala 2 ayınız var.

9. Hafta Gebelik Belirtileri

Yorgunluk, ruh hali, mide bulantıları azalarak devam ediyor bu hafta içinde. Fakat bu hafta içinde iki sürpriz ile karşılaşabilirsiniz. Burun tıkanıklığı ve baş ağrısı. Baş ağrısı ile mücadele etmenin en etkili yolu bol su tüketmektir. Reflü bu haftalarda en sık görülen rahatsızlıktır. Bu sorunla baş etmek için doktorunuzun tavsiye edeceği yöntemleri deneyebilirsiniz. 35 yaşından büyükseniz doktorunuzdan bir randevu alarak genetik testler hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu hafta içinde 10 dakikalık yürüyüş egzersizleri oldukça önemlidir.

9 hafta hamilelik göbeğiniz artık belirginleşiyor. Düğmenizi kapatırken zorlanıyor olabilirsiniz. Bu sürece kadar fetüsün boyu iki katına çıktı. Bu haftalarda kontrollü kilo alımına dikkat etmelisiniz. Bu süreçte beslenmenize de özen göstermelisiniz. Bebeğiniz için ihtiyaç duyduğunuz kalori ayarlaması için doktorunuzdan destek almalısınız. Sabah bulantıları bu dönemde sizin iştahınızı kapatabilir. Hatta kilo verme olayınızda olabilir. Bu korkutucu değil. Bulantıların geçmesi ile birlikte iştahınız eski haline gelecektir. Doktor kontrollerinde bir takım testler istenebilir. Testler konusunda en doğru bilgileri hekiminizden almalısınız. Bu haftalarda göğüslerinizde büyüme meydana geldiği için daha büyük sütyen kullanmaya başlamalısınız.