Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

11. Hafta Hamilelik

Merhabalar! Bebeğiniz artık avucunuzun içine sığacak kadar büyük! El ve ayak parmaklarına sahip ve tat almak için dil oluşumu tamamlandı. 11. hafta hamilelik süresinde bebeğinizdeki ve sizdeki değişimleri yazımızda bulabilirsiniz.

11.Hafta Hamilelikte Bebeğiniz Ne kadar?

11. hafta hamilelik sürecinde bebeğiniz artık bir limon çekirdeği büyüklüğünde. 1.6 inç uzunluğunda 0.25 ons ağırlığında. 11 hafta hamilelik kaç ay eder sorunuzun cevabı ise iki ay iki haftalık hamilesiniz. Bir iki hafta sonra ikinci trimester dönemine giriş yapacaksınız.

11. Hafta Hamilelik Belirtileri

Heniz ilk trimester döneminden çıkmadığınız için yorgun hissetmeniz gayet normal. İkinci trimester dönemi ile birlikte enerjinizde artış hissedeceksiniz. Bu süreçte beslenmenize dikkat etmelisiniz. Gaz sorunu can sıkıcı olabilir buda zaman içinde yok olacaktır. Bacaklarınızda hafif kramplar oluşabilir bu süre içinde bol su tüketimi krampların azalmasına yardımcı olacaktır.Karnınızda ortaya çıkan koyu renk çizgi sizi korkutmasın bu oldukça normal. Bebeğiniz doğduktan sonra çizgi kendiliğinden kaybolacaktır.

Bu hafta içinde karnınız tam bir yumru kadar olacaktır. Özellikle ilk hamileliğiniz ise karnınızın şişkin görünmemesi oldukça normal. 11. hafta hamilelik ultrason görüntüsünde doktorunuz veya teknisyen bebeğinizin boyun arkasını ölçecektir.

Bu hafta içinde saç kökleri, diş tomurcukları ve tırnakları gelişmeye başlayacaktır. Başı hala gövdesinden büyük fakat bir kaç hafta içinde gövdesi büyüyecektir. Ciğerleri henüz gelişmiş olmasa da bebeğinizin kalbi sizin kalbinizden iki kat hızla atıyor.