Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

12. Hafta Hamilelik

12. hafta hamilelik dönemi içinde artık işler hızla değişecek! Bu hafta itibari ile hamilelik heyecanınızı sevdiklerinizle paylaşmaya hazır olabilirsiniz.

12.hafta hamilelikte bebeğiniz ne kadar büyüdü?

12.hafta hamilelikte bebeğiniz artık bir erik büyüklüğünde. Bebeğinizin organları artık yavaş yavaş gelişiyor. Bağırsakları karnındaki yerini almaya başlıyor. 28 hafta boyunca bebeğinizin sistemleri ve organları gelişmeye başlıyor. Sindirim sistemi de tam olarak çalışmaya başlıyor artık. Bebeğinizde bu hafta içinde moro refleksi adı verilen bir refleksi gelişecek. Bu hafta içinde bebeğinizi sevdiği bir müzikle tanıştırabilirsiniz.

12. Hafta Hamilelik Belirtileri

12. hafta hamilelik belirtisi içinde akıntı olarak yeşil, pembe ve kahverengi bir akıntı varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu hafta içinde kendinizde bir enerji artışı hissedebilirsiniz. Baş ağrısı bu dönem içinde artabilir. Hormonlar bu dönem içinde baş dönmesine neden olabilirler. Bu hafta içinde karnınız artık belirgin bir şişliğe kavuşmuş durumdadır. Bu hafta yaklaşık 3 aylık hamile olduğunuzu anlatır. Bebeğiniz bu hafta içinde 2.1 inç uzunluğunda 49 gram ağırlığındadır.

12.hafta hamilelik dönemi içinde kilo artışınız olacağı için doktorunuzdan sizlere en uygun beslenme programını hazırlamasını isteyebilirsiniz. Pelvik taban egzersizlerine başlayabilirsiniz.Bu hafta içinde bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek biraz zor olabilir bu nedenle biraz daha sabırla beklemeniz gereklidir. Ultrason görüntüsünde bebeğinizi daha net görebilirsiniz. Bebeğinizi daha net görebilmek için ultrason öncesinde bir bardak su içmeniz işe yarayabilir.

Bu süreç içinde veya öncesinde bebeğiniz için bir günlük tutabilirsiniz. Ayrıca 12.hafta hamilelik belirtileri içinde göbeğiniz bir greyfurt büyüklüğünde artık aynadan hafta hafta fotoğrafınızı çekerek gelişimi takip edebilirsiniz.