Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

14. Hafta Hamilelik

14.hafta hamilelik yani 2. trimester dönemine girdin! Hoş geldin Güzel Anne Adayı! Bu dönem içinde ilk 3 aylık dönemde yaşadığın can sıkıcı belirtileri geride bıraktın veya yavaş yavaş bitiyor.

14. hafta gebelik döneminde mide bulantıların artık çok daha az buna rağmen daha fazla açlık hissedebilir daha fazla enerji sahibi olabilirsiniz.

14 haftada bebeğiniz ne kadar büyüdü?

En çok merak ettiğiniz soru acaba bebeğim 14. haftada ne kadar büyüdü? bebeğiniz 8,5 cm yani ortalama olarak bir elma büyüklüğüne ulaştı. 14 hafta içinde bebeğinizin biraz saçları çıkmış olabilir. Bu arada bebeğiniz ilk çişini yapacaktır. Bu dönem içinde böbrekleri çalışmaya başlayacak. Yutulan sıvı amniyotik sıvı ise idrar olarak amniyo sıvısına geri dönecektir.14. hafta içinde bebeğiniz göbek kordonu yardımı ile oksijen elde edecek buda onun için büyük bir beceridir. Bu hafta içinde siz 3 aylık hamilesiniz.

14 Hafta Hamilelik Belirtileri

İlk tirimester içindeki belirtilerin hepsi geçmese de biraz azalmış durumda. Bu hafta içinde farklı belirtilere rastlayabilirsiniz.

Bu dönem içinde bebeğiniz büyüdüğü için hafif kramplar olması oldukça doğal. Siz yinede endişeli iseniz bu durumdan dolayı mutlaka doktorunuz ile görüşün. İlk 3 aylık dönem içinde yaşadığınız can sıkıcı durumlar azaldığı için kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Günde ekstradan 300 kalori almayı hedefleyerek beslenmenize dikkat etmelisiniz. Eğer ikizlere hamileyseniz elbette 600 kalori almalısınız. Bu süreç içinde saç telleriniz daha kalın ve parlak olacaktır. Bu inanılmaz güzel! Bu hafta içinde bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bebeğiniz erkek ise prostat bezi kız ise yumurtalıkları oluşacaktır. Bu nedenle tam olarak cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Nefes alıp vermede bu dönem içinde zorluk yaşayabilirsin bunun için bu dönemde nefes egzersizleri seni rahatlatacaktır.

14 Haftalık Gebelikte Nelere Dikkat Edilmelidir?

14 hafta gebelikte nelere dikkat edilmelidir? Bu dönem içinde neler yapmalısınız hepsine tek tek göz atmalısınız.

  • Röntgen
  • Bilgisayarlı tomografi
  • Mr uygulaması

Bu tarz radyasyon uygulamaları konusunda bebek için net bir alım oranı olmadığı için radyasyondan uzak durulmalıdır. Kontrollü bir hamilelik istiyorsanız hamile kalmadan önce mutlaka diş hekimi kontrollerini yapmalısınız. Hamilelik içinde ise en az bir defa diş hekimi muayenesi olmakta fayda vardır. Kilo alımına ve karnınızın gelişimine bağlı olarak bazı durumlar ortaya çıkabilir;

  • Cilt çatlakları
  • Bel ağrıları
  • Varis
  • Halsizlik

Besin değeri açısından zengin besinler ile menünüzü zenginleştirebilirsiniz. Şekerli besinleri listenizden çıkaramıyorsanız eğer doktorunuzdan bu konuda yardım alabilirsiniz.