Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

16. Hafta Hamilelik

16. hafta hamilelik dönemi içinde artık vücudunuzdaki değişimler oldukça belirgin hale geldi! Bu hafta içinde bebeğiniz artık tüm sesleri duyabiliyor onunla bol bol sohbet edebilirsiniz.

Bebeğiniz 16 hafta içinde bir avokado büyüklüğünde. Bebeğinizin boyu 10 ile 13 cm arası kilosu 80 ile 150 gr arasında değişebilir.

16 hafta hamilelikte bebeğinizdeki gelişimler

16 hafta gebelik dönemi içinde bebeğiniz hızla gelişimini tamamlıyor. Bu hafta içinde minik bebeğinizin gelişimlerini sizler için hazırladık.

  • Lanuga yani ince vücut tüyleri bebeğinizin başını kaplar
  • Ellerindeki parmaklarda yer alan tırnaklar gelişir
  • Bacakları kollarından uzundur
  • Dokunma duyusu gelişir

Her bebeğin anne karnındaki duruşu farklıdır. Bu nedenle 16 hafta ultrason görüntülerini araştırdığınızda sizinki aynı pozisyonda değilse asla endişe etmeyin! Gebeliğin 16. haftasında gebeliğiniz 4. aya denk geliyor. Bu hafta içinde karnın artık iyice belirgin hale geliyor. Genişleyen rahim kası nedeni ile kasıklarınız da hafif ağrılar hissedebilirsiniz.

16. Hafta Hamilelik Süresinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

16 hafta gebelik süresi içinde en çok dikkat edilmesi gereken konular içinde 16 haftalık gebelikte nasıl yatılması gerektiğidir. Yatağınızda dinlendiğinizde, uyurken veya egzersiz yaparken sırtüstü dümdüz yatmamanız gerektiğidir. Bu pozisyon damarlarınıza basınç uygulayarak bebeğin kan akışını azaltmaktadır.Bu önemli durumu asla göz ardı etmemelisiniz.

Bu hafta ve bundan sonraki haftalarda sık sık ara öğün tüketmeniz gereklidir. Bu ara öğünler besleyici olmak zorundadır. Yeterli ve sağlıklı beslenme oldukça önemlidir.

16. Hafta Hamilelik Belirtileri

16.hafta gebelik dönemi belirtileri içinde en iyisi saçlarınızın daha kalın tellere ve parlaklığa sahip olmasıdır. 16 haftalık hamilelik belirtileri içinde en sık görülen sırt ağrılarıdır. Doğuma hazırlanan göğüsleriniz artık daha büyük! Lif bakımından zengin besinler tüketerek kabızlık sorununuzu azaltabilirsiniz. Son olarak ise parlak bir ten aynaya baktığınızda kendinizi güzel hissedebilirsiniz.

Öncelikle kendin ve bebeğin için hamilelik dönemi içinde spor ve egzersiz seni doğuma hazırlar. Bu nedenle hamilelik platesi ve egzersizleri için kursları araştırmaya başlayabilirsiniz. Beslenme düzenin ve yapacağın spor hakkında tüm bilgileri doktorunla paylaşmayı asla ihmal etmemelisin.  Hafta Hafta hamilelik rehberimiz de merak ettiğin soruların cevaplarını bulabilirsin. Önümüzdeki hafta görüşmek üzere güzel anne!