Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

17. Hafta Hamilelik

17 haftalık gebelik döneminde bebeğinizde ve sizde büyük değişikler oluşmaya başlıyor. Bu hafta içinde bebeğiniz vücut yağlarını depolamaya başlar. Emme ve yutma becerileri de iyice gelişmiş olacaktır. Bebeğiniz artık bir nar büyüklüğünde.

17 haftalık hamilelikte bebeğinizdeki değişimler!

17.hafta gebelik sürecinde bebeğiniz onu sıcak tutmaya yarayan vücut yağını depoluyor. Bebeğiniz başı saçlarla kaplanmıştır. Cildinin korunması için amniyo sıvısı içinde bulunan balmumlu bir madde ile kaplanacaktır. Hatta doğduğunda bu madde derisinin üzerinde olabilir. Kalp atışları artık beyni tarafından yönetiliyor. Doğduktan sonra ihtiyacı olacak tüm becerileri geliştirmekle meşgul. 17. hafta içinde bebeğinizin hareketlerini hissedemeyebilirsiniz! Zaman geçtikçe onu yavaş yavaş hissedebilirsiniz. 26. haftaya kadar hissedebilirsiniz.

17. Hafta Gebelik Belirtileri

17 hafta gebelik süresinde bebeğiniz hızla büyürken sizde de farklı semptomlar olması da gayet normal. Bu haftalarda yaşayacağınız bazı semptomlar;

  • Kan akışınız nedeni ile ter, vajinal akıntınızda artış olabilir
  • Bu haftalarda garip rüyalar görmeniz oldukça mümkün
  • Bebeğiniz büyüdükçe cildiniz daha incelir ve kaşıntı ortaya çıkabilir
  • Bu hafta ve sonraki dönemlerde hızlı kilo almanız oldukça mümkün
  • Vücudunuzda kilo alımına bağlı olarak çatlaklar ortaya çıkması gayet normal

17. hafta gebelikte karnın artık oldukça belirgin. Eşinizle birbirinize sarıldığınızda karnınızın nekadar büyüdüğünü fark edebilirsiniz. 17.hafta ile birlikte günlük yaşamınızda artık daha rahat hissedeceğiniz kıyafetler seçmelisiniz.

17. Hafta Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

17. hafta içinde dikkat etmeniz gerekenler içinde düşük ihtimalini asla göz ardı etmemek olmalıdır. Karnınızın büyümesi ile birlikte denge sorunu yaşamanız artık oldukça normal. Bu süreçten sonra düz ve topuksuz ayakkabılar giymeniz daha doğru olacaktır. Arabaya bindiğinizde ise mutlaka emniyet kemerinizi takmalısınız. Kemer karnınızın altına gelecek şekilde bağlamalısınız.

Bu süreçte göz kuruluğu yaşayabilirsiniz. Gözyaşı damlası bu konuda size yardımcı olabilir. Kontak lenslerinizi hamileliğiniz boyunca kullanmamaya özen gösterin. Bu haftadan sonra artık bebeğinize isim düşünmeye başlayabilirsiniz. Beslenmenize özen gösterin ve kilo alımınıza dikkat edin. Sağlıklı atıştırmalıkları asla ihmal etmeyin ve dışarı çıktığınızda mutlaka yanınıza alın. 17 hafta gebelik dönemi ve daha sonraki süreçler hakkında bilgi almak için mutlaka rehberimizi takip edin.