Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

18. Hafta Hamilelik

18 haftalık hamilelik dönemine hoş geldin! Bebeğin artık bir enginar kadar büyüdü. Hamileliğin en rahat 3 aylık dönemi içindesin. Bitmeden tadını çıkarın! 18 hafta hamilelik kaç aylıktır sorunuzun cevabı 5 aylık’tır. Hala ikinci trimester dönemindesin. Bu hafta içinde bebeğinizin hareket etmesini hissedebilirsiniz. Bu haftalardaki yeteneği ise esnemek ve hıçkırmak olacak. Bebeğinizin el ve ayak parmakları ayrıca parmak izleri bile tamamlandı.

18 Haftalık Hamilelik Semptomları

18 haftalık hamilelik semptomları içinde en sık görülen ödem oluşumudur. Bu arada karnın artık iri bir kavun gibidir. Bu hafta içinde çok kilo aldığını düşünüyorsanız bir beslenme uzmanı ile konuşmalısın. Kilo alımında kontrollü olmalısınız.

  • El ve ayaklarda oluşan şişlikler çok şiddetli değilse normaldir.
  • Bebeğiniz büyüdüğü için sırtınızda ağrılara neden olabilir
  • Bacaklarınızda mavi ve mor damarlar varisin belirtisidir
  • Burun damarlarında artan basınç burun kanamasına neden olabilir

18.hafta hamilelikte bebek hareketlerini yavaş yavaş hissedebilirsin. 18. hafta gebelik ultrason görüntülerine doktor kontrolünüz var ise ulaşabilirsiniz.

18. Hafta Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

18. haftalık hamilelik içinde bebeğiniz 14 cm ve 200 gr. ağırlığındadır. 18. hafta içinde bebek kollarını ve bacaklarını büküp geri bırakma hareketini uygulamak ile meşgul. Onun karnınızdaki hareketleri artık günlük yaşantınızın bir parçası olacaktır.

Eğer bir kız çocuğuna hamile iseniz döl yatağı ve rahmi artık son haline gelmek üzeredir. Bir erkek çocuk ise genital bölgesi fark edilebilir şeklini almıştır. Bu haftada gelişen yeteneği ise esnemedir. Ayrıca hıçkırıklarını yakın zaman içinde hissetmenize az kaldı.

Kan basıncınız gün geçtikçe daha düşük değerlere sahip oluyor. Bu nedenle oturup kalkarken hareketlerinize dikkat edin yoksa ani baş dönmeleri yaşayabilirsiniz. 18. hafta sonrasından itibaren ise artık yan yatmaya çalışın ve bunu alışkanlık haline getirin.

18. Hafta Hamilelikte Beslenme

18. hafta hamilelik içinde sürekli kendinizi aç mı hissediyorsunuz? Aşermelerin de olması oldukça normal. Bu hafta içinde bir beslenme alışkanlığı kazanamadıysanız fazla kilo almanız oldukça normal. Ara öğünlerde abur cubur yerine sağlıklı atıştırmalıklar ekleyebilirsin. Sağlıksız ve şekerli atıştırmalıklar istediğinizde muz gibi sağlıklı bir meyve ile bu isteğinizi bastırabilirsiniz. Meyvelerinizi yoğurtla karıştırarak dondurmanın yerini de de doldurabilirsiniz. Kahvaltı asla ihmal edilmeyecek bir öğündür. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile güne daha enerjik şekilde başlayabilirsiniz.