Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

19. Hafta Hamilelik

Merhaba güzel anne! 19. hafta hamilelik sürecine girdin ve bu seni çok heyecanlandırıyor. Bu hafta bebeğinde ve sende olan değişiklikleri çok merak ettiğini biliyoruz! Seni daha fazla heyecanlandırmak istemiyorum hemen başlayalım.

19 haftalık hamilelikte bebeğiniz ne kadar büyüdü?

19 haftalık hamilelik süresinde bebeğiniz artık bir mango büyüklüğünde. Bebeğinizin boyu 13 ile 15 cm kadar oldu ve 200 ile 225 gr ağırlığında. Bu haftadan itibaren bebeğiniz yaklaşık 15 kat hızla artacak. 19 hafta hamileliğinizde siz artık 4 ay bir haftalık hamilesiniz.

19 Haftalık Gebelikte Bebeğin Gelişimi

Bu dönem içinde bebeğinizin kas ve beyni açısından iletişimi sürdüren nöronlar gelişmeye devam ediyor. Bu gelişim sürecinde;

  • bebeğinizde istem dışı hareketler
  • parmak emme
  • başını hareket ettirme

gibi durumlar yaşanabilir. Siz bu hareketleri hissedebilirsiniz. 19 hafta hamilelik içinde bebeğinizin hareketlerini hissedemiyorsanız bile panik yapmaya gerek yok yakın zamanda hissetmeye başlayabilirsiniz.

Bu hafta içinde bebeğinizin hassas olan cildi, amniyonik sıvı içinde koruyucu verniks ismi verilen yağlı ve beyaz bir madde ile koruma altındadır. Bebeğinizin böbrekleri artık idrar üretmeye başladı. Bu muhteşem gelişim doğumdan sonra size satın alacağınız paketler dolusu bez demek oluyor.

19 haftalık bebeğiniz anne karnında idrarını yapıyor,yutuyor ve sonra yine yapıyor. Bu döngü doğuma kadar devam edecek. Bu durum zararlı değil bebeğinizin içinde yaşadığı amniyotik sıvı çok steril ve bu idrarın zararsız olduğunu bilmelisiniz. Bu hafta döngüsünde bebeğiniz artık daha iyi duymaya başlıyor. Onun için en belirgin ses tabiki annesi olan senin sesin. Ona şarkı söyleyebilir ve konuşabilirsin.

19. Haftalık Hamilelik Belirtileri

19. hafta hamilelikte kasık ağrıları olabilir. Bu ağrılar çok şiddetli ile doktorunla paylaşmalısın. Bu ayın sonunda rahmin göbek deliğinden 2 cm yukarıda yer alacak. Bu süreçten sonra artık hamileliğin herkes tarafından görünür olacak. 19.hafta hamilelik kilo alımı en çok en çok merak edilen konulardan biridir. Bu sürece kadar alınan kilo ortalama 6.3 kg’dır. Bu kilonun 200 gr sadece bebeğinize ait.

Bu hafta içinde baş ağrıları ile başın dertte olabilir. Hamileliğinizin bu haftalarında baş dönmesi olası belirtiler içindedir.Hamilelik süresi içinde bitkisel ürünler ve çaylar kullanımı konusunda dikkatli olmalısın. Bu çaylar bazen düşüğe neden olabilir.