Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

20.Hafta Hamilelik

Tebrikler hamileliğin yarısına geldin! Bu zorlu süreçte yolu yarıladın artık. Kısa süre içinde bebeğinin cinsiyetini öğrenmiş olabilirsin. Öğrenmediysen eğer kısa sürede öğrenebilirsin. Bebeğin artık bu süre içinde bir muz kadar oldu. Bebeğiniz bu haftada 260 gr ve yaklaşık 16 cm uzunluğundadır.

20 haftalık hamilelik kaç aylık 4 aylık 2 haftalık hamilesiniz. Eğer bu hafta içinde bir doktor randevunuz var ise bebeğinizin baştan ayağa ultrasonla ölçümü yapılabilir.

20 Hafta Hamilelik Belirtileri

20 haftalık hamilelik süresi size kendinizi çok iyi hissettiriyor olmalı. Enerjiniz ve cinsel dürtüleriniz de oldukça iyi. Bu haftalar içinde ödem, mide ekşimesi, bacaklarda oluşan kramplar oldukça normal. 20 haftalık hamilelikte olası belirtiler;

  • Bu haftalarda vajinal akıntı olması olası belirtilerden biri. Fakat bu akıntısının sarı, yeşil ve kötü kokulu olması durumunda hemen doktorunuza başvurmalısın.
  • Bu hafta içinde bacak ağrıların olması çok yüksek ihtimal bol su tüketmelisin.
  • Mide ekşimesi ve reflü olması biraz can sıkabilir. Bu durumda doktorunuz önerilerine mutlaka uymalısınız.
  • Bu dönemde yüksek enerjiniz olması olası ihtimallerden biri.Üçüncü trimester döneminde daha yorgun hissedeceksiniz. Bu enerjinin tadını çıkarın.
  • Nefes darlığı ve ödem olası belirtiler içindedir.

Bu dönem içinde egzersiz ve hamilelik pilatesi çalışmalarını yapabilirsin. Egzersiz doğum sırasında ve olası şişkinlik ve krampların için çok faydalı olacaktır.

20 Hafta Hamilelikte Değişimler

20 hafta hamilelik sürecinde annede gerçeklik oluşumu başlayabilir. Bu süre içinde karnın hızla büyümeye başlayacak. Bebeğinin hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu hafta içinde dalgınlık olası ruh belirtileri olmaya devam eder. Bu hafta içinde toplamda 2 kilo alman normal. 20. hafta sonunda ise 4.5 kilo alabilirsin. Eğer düzenli ve yavaş kilo alırsan hamilelikte ortaya çıkan semptomlara daha az rastlarsın.

Kilo alımına bağlı olarak çatlakların artabilir. Bu haftalarda kendinizi devamlı aç hissediyor olabilirsiniz. haftalar boyunca süren bulantılar ve kusmalardan sonra bir anda yemeğe yönelmeniz oldukça normal. Doğuma kadar ara öğünlerinizin artık sağlıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Hamileliğinizde kan hacminiz artacak ve demir ihtiyacınız oldukça fazla. Bu süre içinde beslenmenizde demir içeren yiyecekleri ekleyebilir ve demir ilacı desteği alabilirsiniz.