Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

21.Hafta Hamilelik

21 haftalık hamilelikte bebeğiniz büyüyor, rahminiz gelişiyor ve hareketleri yoğunlaşıyor. 21 haftalık gebelikte sizin ve bebeğinizdeki değişimleri merak ediyorsunuz. Size her şeyi anlayacağız.

21 haftalık hamilelik 4 ay 3 haftalık aylık hamile olduğunuz anlamına gelir. Minik bebeğinizin artık kocaman bir muz kadar büyüdü. bebeğiniz artık 300 gr ağırlığında ve 18 cm oldu. Bu hafta içinde bebeğiniz artık sizin yediğiniz herşeyin tadını alacak ve bu tatları sevmemeye başlayacak. Bu arada bebeğinizin kolları ve bacakları doğru oranlara kavuşmuş durumda. Kemikleri hızla gelişiyor. Buda bebeğin her hareketini derinden hissetmenize neden olacak bu muhteşem değil mi?

21 haftalık hamilelikte bebeğin hareketleri

Gebeliğin 21. haftasında bebeğinizin hareketlerini daha rahat hissedebilirsiniz. Bu ilk başlarda anne için oldukça rahatlatıcı. Bebeğinizin tekme ve yumruğunu, hıçkırdığını ve takla attığını artık çok daha rahat bir şekilde hissedebilirsiniz. Bu aşamada bir gün hareketlerini hissedebilir bir gün hissetmeyebilirsiniz.

21 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

21 hafta hamilelikte doktor muayenesine girerseniz rahminiz 21 cm olarak ölçülecektir. Bu büyümeyle vücudunda diğer bölümleri büyümeye devam ediyor. Bacaklarınız, ayaklarınız ve bileklerinizde ödemler ortaya çıkabilir. Bu haftalarda artık ayaklarını uzatarak dinlen melisin. Bol su içerek ödeme bağlı şişkinlikler azalabilir.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kan akışında ortaya çıkan değişimler rahimden gelen baskı ile varislerinizi kötüleştirebilir. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı kilo alımına dikkat etmelisiniz. Karnınız henüz oldukça büyük değil. İlk dönemlerde yaşanan semptomların hiç biri artık yok. Bu hafta sonunda fazla yağlanmaya bağlı olarak akneleriniz çıkmaya başlayabilir. Bu süre içinde ağız yolu ile alınan akne ilaçlarını asla kullanmayın. Bu haftalarda anneler çikolata, tatlı besinler ve meyve suyu aşmerleri oldukça sık görülür. 21 hafta gebelikte kasık ağrıları normal semptomlar arasında yer alıyor.

21 Haftalık Gebelik Belirtileri

21 haftalık gebelik belirtileri genellikle 3. tirimesterin fragmanı gibidir. Bu haftada her anne aynı semptomları yaşamaz fakat genel olarak belirtiler şöyledir;

  • Mide ekşimesi ve hazımsızlık en sık görülen belirtilerdendir.
  • Rahim kasılmaları oldukça normaldir. Uzun ve şiddetli ağrılar şeklinde oluşuyorsa hemen bir doktora başvurmalısınız.
  • Süt kanallarınızdan süt sızması olası belirtiler içinde yer alır.
  • Kilo alımınıza bağlı olarak cildiniz kuruyarak gerginleşebilir. Cildinizi nemli tutmanız çatlaklar ve kaşıntılar için oldukça iyi gelecektir.

21 hafta gebelikte beslenme konusunda dikkat etmen gereken en önemli konu ise yağlı ve bol şekerli besinler aşerdiğinde bunları tüketirken kontrollü olmandır. Bu haftadan sonra normal ve sağlıklı kilo alımı bebeğinizin gelişimi açısında da oldukça önemlidir.