Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

22. Hafta Hamilelik

22 hafta hamilelik süresinde bebeğiniz artık bildiğinizden daha büyük. Hatta bu hızlı büyüme nefesinizi almakta sizi zorluyor ve bel ağrılarınızı bir miktar arttırıyor olabilir. Hamilelik sürecinin ilk yarısını bir hafta geçtin bile. Bebeğin artık bir hindistan cevizi kadar büyüdü!

22 Hafta Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

22 Hafta hamilelikte bebeğinizin dudakları, kaşları, diş tomurcukları ve göz kapakları artık yeni doğmuş bir bebeğe benziyor. Bebeğiniz artık ışığı ve karanlığı daha iyi algılıyor. Bu arada işitme duyusu da çok iyi gelişmeye başlıyor. Üreme sistemi gelişmeye devam ediyor. Bebeğiniz erkekse testisleri karnından testis torbasına doğru iniyor kız ise yumurtalıkları yerine yerleşerek vajinası oluşuyor.

22 hafta hamilelik kaç aylık eder sorusunun cevabı 4 aylık 4 haftalık hamilesin bu hafta tamamlandığında beş aylık hamile olacaksın. 22 hafta hamilelik gebelikte bebeğinizin hareketleri düzenli olmayabilir. bazı günlerde çok yoğun hareketlerini hissederken bazı günlerde daha az hissedebilirsiniz. 28. hafta itibarı ile bebeğinizin artık hareketlerini düzenli olarak takip edebilirsiniz. 22. hafta hamilelikte bebeğiniz ortalama 400 gr ağırlığa, 19 cm uzunluğa sahiptir.

22. Hafta Hamilelik Belirtileri

22. hafta hamilelik belirtileri içinde yaşayacağınız semptomların bir çoğu bebeğinizin büyümesi ve karnınızda daha fazla yer kaplaması ile alakalıdır.

  • Cildiniz çok fazla hızlı gerildiği için vücut çatlakları ortaya çıkar.
  • Bu hafta sonrasında libidoda artış olabilir.
  • Vajinal akıntı biraz fazla olabilir.
  • Bu hafta sonrasında ödem oluşması oldukça normal fazlası için ise doktorunuzla görüşebilirsiniz.
  • Hormonlarınız saçlarınızın hızlı uzamasına neden olabilir.
  • Bebek ciğerinize baskı yaptıkça nefes almakta zorlanabilirsiniz.

Bu hafta itibari ile hızlı kalkışları artık bir kenara bırakın. Bu ani kalkmalar baş dönmesine neden olabilir. Hamileliğinizin en başından itibaren 22.haftaya kadar ortalamada 6.5 kg kilo almış olabilirsiniz.22 Hafta gebelik beslenmesi konusuna gelecek olursak bu hafta itibari ile ödemlerden kurtulmak için bol bol su tüketmelisiniz. Günde ortalama 2 Lt su hamilelik semptomlarının azalmasında size yardımcı olacaktır. Yeterli su tüketiminden emin olmak için idrarınızın rengine bakarak anlayabilirsiniz. İdrarınız açık sarı ve berrak ise su tüketimiz yeterlidir, koyu ise eksik su tüketimine sahipsiniz.

22. hafta hamilelik süresinde hafif kramplar hissedebilirsiniz. Bu kramplar rahmin doğuma hazırlanmasıdır. 22. hafta itibarı ile yoğun halsizlik, çabuk yorulma ve sürekli uyku hali devamı kan değerlerinizin düşük olmasına neden olabilir. Bu konuda hekiminizden yardım almalısınız.