Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

23. Hafta Hamilelik

23. hafta hamilelikte bebeğiniz artık hızla kilo almaya başlıyor. Bu süreçte vücudunuz hızla gelişiyor ve heyecan verici değişiklikler kapınızda sizi bekliyor. Beraber bu hafta içinde bebeğinizin durumu ve sizdeki değişimleri birlikte gözlemleyelim.

Tebrikler güzel anne! Bu hafta ile birlikte 6. aya girdin. 2 .trimester süresinin son ayına girdiniz. Gebeliğinizin 3/2’sini bitirmene çok az kaldı. 23 hafta hamilelikte bebeğiniz ortalama 455 gr ağırlığında ve 20 cm uzunluğundadır. 23 haftalık hamilelik yaklaşık olarak 6 aylık hamile olduğunuzu gösterir.

23 Hafta Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

Bu hafta içinde bebeğin kilo almaya devam ediyor. Vücudu hala buruşuk. Bu buruşukluk bebeğinizin vücudunda yeteri kadar yağ olmamasından kaynaklanıyor. Vücudu kaplayan tüyler zaman içinde koyulaşıyor. Vücut hatları doğum halini almaya başlıyor.

Ciğerleri ise doğumdan sonrası için gelişmeye devam ediyor. Bebeğinizin ciğerleri solunum taklidi yapıyor ama bu bir taklit. Bebeğiniz doğuma kadar oksijen ihtiyacını plasentadan destek alıyor. Genel olarak bebeğiniz 24.ve 28.haftalarda en aktif döneminde. Rahim içinde bol bol yeri olduğu için rahat şekilde hareket edebilir. Karnınız artık yuvarlak bir görünüme kavuşuyor. Fakat karnınızdaki büyüme diğer anne adaylarından farklı olabilir. Bu nedenle telaş yapmamalısınız. bebeğiniz büyümeye başladıkça plasentanızda eşit oranda büyür. Amniyo sıvısı da artar. Rahminizde büyüyerek ağırlaşır.

23 Hafta Hamilelik Beslenmesi

23 hafta hamilelik döneminde gebelik beslenmesi nasıldır? Gebeliğinizde sodyum alımı konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. fazla sodyum tüketimi vücudunuzda ödeme neden olabilir. Sodyum ve tuz içeren gıdalardan uzak durmalısınız. Bu dönem içinde turşu, tuzlu kuru yemiş, işlenmiş gıda ve konservelerden uzak durmanız gerekiyor. Bu haftadan sonra su tüketimi arttırılarak tuz tüketimini sınırlandırmalısınız.

23. Hafta Gebelik Belirtileri

23.hafta ile ilk üç aylık dönemin korkutucu belirtilerinden kurtuldunuz fakat şimdi baş semptomlarla başa çıkmak zorundasınız. İşte bu semptomlar;

  • Şişmiş ayak bilekleri ve ayaklarınız bu haftalarda oldukça normaldir. Bu sorun ile bol bol su içerek ve yürüyüş egzersizleri ile bu sorunla baş edebilirsiniz.
  • Hamileliğe bağlı olarak kaslarınız esniyor ve rahminiz büyüyor.Bu süre içinde hafif kasılmalar yaşayabilirsiniz.
  • Hamilelik semptomlar içinde kan akışının hızlanmasına bağlı olarak diş etlerinizde kanama ve şişme olması oldukça normal.

Gebelikte kan şekeri kontrolü için doktorunuz sizden bazı tetkikler isteyebilir. Bu tetkikler doktorunuzun uygun gördüğü bir tarihte yapılabilir.