Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

24. Hafta Hamilelik

Artık 24 haftalık hamilelik süresine kadar her şey sorunsuz olarak ilerledi! Kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Sizi tebrik ediyoruz!

24. hafta gebelik dönemi 6. aya dahildir. 2. Trimesterin son ayıdır. Artık bebeğinin hareketlerini daha net hissetmeye başlayacaksın. 6. ay ile birlikte bebeğinin kolları ve bacakları daha sert hareketler yapacak.  2. timesterin son ayı olasa da daha yolun çok var. Alacağın kilolarda seni bekler. Bebeğiniz artık bir mısır kadar oldu. 540-675 gr ağırlığında, 21 cm uzunluğuna erişmiştir.

24. Hafta Gebelikte Bebeğin Gelişimi

24. hafta gebelikte bebeğiniz haftalık olarak 180 gr’lık artış yaşadı. Bebeğiniz kilo almasına rağmen hala daha çok minik. Artık vücudu daha çok bebeğe benziyor. Kirpikleri, kaşları ve saçları iyice çıkmıştır. Bu hafta içinde bebeğiniz amniyotik sıvı içinde nasıl durduğunun  farkına varabiliyor. Buda iç kulağının geliştiğini gösteriyor.

Bu hafta içinde annelerin en endişeli olduğu durumlardan biri de bebeğinin bazen hareketlerini hissediyor bazen hissetmemesidir. Unutmayın ki bebeğiniz de bir insan bazen hareketli bazen de durgun oluyor. Anne yemek yedikten sonra kan şekeri yükseldiği için bebeğinizin hareketli olduğunu hissedebilirsiniz. Bebeğinin tekmeleri bazen kaburgalarını biraz ağrıya sevk edebilir. Ama korkmayın size asla zarar vermez!

24. Hafta Hamilelikte Beslenme

24. hafta gebelikte kaç kilo alınır sorusunun cevabı ise 6 ile 7.3 kg olmalıdır. Bu ideal kilo oranıdır. Hamilelik süresinde bazı beslenme prensiplerini alışkanlık haline getirmiş olmasınız. Pişirme yöntemlerine gelince kızartma yerine buharda pişirme ve ızgara tercih etmelisiniz. Dondurulmuş besinler yerine mevsim sebzeleri ve meyveleri ayrıca balık tüketmelisiniz. Dışarıda yemek yeme planlarını en aza indirebilirsin artık. Sağlıklı atıştırmalıklar mutlaka yanın da olmalıdır.

24. Hafta Hamilelik Belirtileri

24. hafta hamilelik boyunca artık karnınız iyice belirgin bir hal almaya başladı.  24. hafta hamilelikte karın bölgenizde hissettiğiniz ağrılar rahminizin genişlemesi ile ortaya çıkar.

 • Bu hafta itibarı ile vajinal akıntı beyazdır. Sarı veya yeşil olması aynı zamanda kokulu olması idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir. Bu durumda hemen doktorunuz ile konuşmalısınız
 • Göğüsleriniz artık süt üretmeye hazır hal geldi. Erken olmasına karşın göğüslerinizden sarımtırak süt gelmesi oluşabilir.
 • Bu dönemde amniyo kesesi büyüyerek idrar torbasına baskı yapar. Bazı durumlarda idrar kaçırma ortaya çıkabilir.

24. hafta gebelik döneminde uykusuzluğun ortaya çıkması oldukça normaldir. Bu konuda yalnız olmadığını unutma. Uykusuzluk ile baş etmek için yapabileceklerin şöyledir;

 • Akşama kadar gün içinde hareketli ol
 • Akşam yemeğini acele etmeden ye
 • Yemeklerden sonra hemen yatma
 • Yatağa aç girme
 • Öğle sonundan sonra kafein alımına dikkat et
 • Uyuyacağın odadan elektronik ürünleri kaldır
 • Uyumadan önce kitap oku
 • Ilık bir duş al
 • Uyumadan önce nefes egzersizleri yap

Doğum içine yanına alacağın tüm malzemelerin listesini yap. Yavaş yavaş bu listeyi ve doğum çantanı hazırlamaya başla.