Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

25. Hafta Hamilelik

25. hafta gebeliğe ulaştınız tebrik ederiz! Bu hafta içinde bebeğinizin parmak izleri artık ortaya çıktı. 25. haftalık gebelik hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için hazırladık.

24. hafta gebelik döneminde bebeğiniz artık 750 gr ağırlığında ve 22 cm uzunluğundadır. Bebeğiniz artık hızla büyüyor. Bu hafta içinde bebeğinizin derisinin altında kılcal damarlar oluşuyor ve için kanla doluyor. Bu hafta içinde ciğerlerinde hava kabarcıkları oluşarak doğumdan sonra ilk nefes alması için hazırlıklarını yapar. Bu haftaya kadar kapalı olan burun delikleri bu hafta sonunda açılmaya başlayacaktır. Ses telleri oluştuğu için bebeğiniz ara sıra hıçkırabilir hatta bu hıçkırmaları muhtemel sizde hissedersiniz. 25. hafta hamilelik 6 aylık hamile olduğunuza işarettir.

24 Hafta Hamilelikte Bebeğinizin Gelişimi

24. hafta hamilelikte bebeğinizin vücut yağı gelişiyor görülen kırışık cilt artık yerini pürüzsüz olmaya başlıyor. Hatta saçlarını uzatmaya başlıyor. Bebeğinizin burun delikleri açılmaya başlıyor. Buda amniyotik sıvı içinde bebeğinizin nefes almasına yardımcı olur. Bebeğinizin ellerindeki kırışıklıklar ortadan kalkmaya başlıyor. Yakın zaman içinde ise ter bezleri oluşacak. Bebeğinizin parmaklarını hareket ettirme becerisi gelişecektir. Buda zamanla göbek kordonunu rahat şekilde kavrayacağını gösterir. Bu anne karnındaki ilk oyuncağı olacaktır. 25 haftalık bebeğinin karnınızdaki hareketleri düzensizdir. Kısa süreli olduğu için hergün hisse demeyebilirsiniz.

25 Hafta Gebelik Belirtileri

25 hafta hamilelik içinde aynadan karnınıza yan olarak baktığınızda artık iyice büyüdüğü görebilirsiniz. Karnınız artık bir futbol topu kadar olmuştur. 6. ay itibari ile haftada yarım kilo civarında alabilir ay sonunda ise 2 kilo alabilirsin. Kilo alımı konusunda en doğru kararı doktorunuz size anlatacaktır. Hafta hafta hamilelik süresinde 25. hafta hamilelikte beslenmenize dikkat etmeniz gereklidir. Doktorunuzdan habersiz olarak bitkisel çay ve takviye asla almamalısınız. Vitamin ve mineral desteği konusu da zira aynıdır. Doğum doktorunuz size en uygun destekleri almanız için yönlendirmeler yapacaktır. Lif açısından zengin içerikli besinler tüketmelisiniz. beslenme programınıza taze sebze ve meyveler ekleyerek zengin bir menü oluşturmalısınız.

25. hafta hamilelik içinde vücudunuz kilo alımına bağlı olarak deride çatlamalar bununla birlikte yoğun kaşıntılar oluşabilir.Doktorun bu kaşıntılar için rahatlatıcı losyonlar önerebilir. Bebeğiniz büyüyerek mesanenize baskı yapıyor ve sık idrara çıkmaktan biraz sıkılıyor olabilirsiniz.