Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

26. Hafta Hamilelik

26. hafta hamilelik dönemine girdiniz! Bu haftalarda biraz baş ağrısı sizi rahatsız edebilir. Bebeğinizin doğumundan sonra ona sadece puset almak yeterli değildir elbette! Bunun için psikolojik ve zihinsel olarak da hazır olmalısınız. Bakalım 26. hafta hamilelik dönemi içinde neler yaşayacaksınız. bebeğiniz ne kadar büyüdü birlikte bakalım.

26. hafta hamilelikte bebeğiniz ne kadar büyüdü?

26. hafta hamilelikte bebeğiniz 900 ile 1 kg arasında ağırlığa sahiptir. 23 cm uzunluğuna erişti bile. Bu hafta itibari ile bebeğinizin gözleri artık açılmaya başlayacak. Gözündeki renkli kısım henüz oluşmadı. Bebeğinizin görme ve işitme duyuları bu hafta içinde hızla artmaktadır. Bebeğiniz ışığa ve sese artık daha duyarlıdır. Karnınızda bebeğiniz artık düzenli olarak uyuyup uyanma saatleri yaşıyor.

26 hafta hamilelik 6 aylık hamile olduğunuzu gösterir. 6. ayı bitirmene artık çok az zaman kaldı. 26 hafta hamilelik dönemi içinde yaşanan belirtiler ve bebek gelişimi herkeste farklı olabilir.

26. Hafta Hamilelikte Bebek Gelişimi?

26. hafta hamilelik süresinde bebeğinizde bir çok gelişme ortaya çıkar. Bu hafta itibarı ile bebeğinizin kulakları daha iyi duymaya başlıyor. Işık ve sese karşı aşırı tepki veren bebeğiniz içinizde daha fazla kıpırdamaya başlıyor. Bebeğinizin kalp atışları bu hafta itibarı ile 180’den 150’ye kadar düşecek. Bu panik yapacağınız konulardan biri değil oldukça normal. Bu dönem ile birlikte bebeğinizin omurgası gittikçe güçlenmeye başlıyor. Ciğerleri hızla gelişerek doğum sonrası nefes almaya hazırlanıyor.

26. Hafta Hamilelik Belirtileri

26. hafta hamilelik belirtileri sizi rahatsız edecektir. Vücudunuz doğum için hazırlık yaptığından dolayı bu hafta itibarı ile belirtiler genellikle şöyledir;

  • Bu hafta itibarı ile uyku sorunu baş gösterebilir. Bu sorunla baş etmek için kafein alımınızı kısıtlayın. Uyku öncesi hafif bir egzersiz yapın.
  • Şişlik sizi oldukça rahatsız edecektir. 26. hafta hamilelik dönemi ile şişlik rahatsızlık verici ise doktorunuz ile görüşmelisiniz.
  • Şiddetli baş ağrısı hormon dalgalanmaları yüzünden ortaya çıkabilir. Hamilelikte açlık ve susuzlukta sık baş ağrısı nedenleri içinde yer alır.
  • 26 hafta hamilelik belirtileri içinde karın bölgenizde hafif kasılmalar olabilir. Bu kasılmalar sürekli ve şiddetli değilse aslında korkulacak bir şey değildir.
  • 26. hafta hamilelik sürecinde yüksek kan basıncı sıklıkla görülür. Bu konu hakkında doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

26. hafta gebelik süresinde dengeli bir beslenme planını takip ettiyseniz 7.2 veya 9.9 kg arasında artış olmalıdır. 11 ile 14 kilo ile hamileliği tamamlayabilirsiniz. bebeğin büyüdükçe plesanta da büyüdükçe bacak ve sırt krampları ortaya çıkacaktır.