Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

27. Hafta Hamilelik

27. hafta hamilelik dönemi 2. trimester döneminde artık son hafta dasınız! Sen güzel anne tebrik ediyoruz! Bu hafta içinde bebeğinizde ve sizde şaşırtıcı gelişmeler olacak. Doğuma çok az bir zaman kaldı. Heyecanlandığını biliyoruz! Hamileliğin ilk haftasından itibaren aynı doktoru tercih ettiyseniz eğer doğumu da doktorunuza yaptırmanız size kendinizi güvende hissettirecektir.

27. Hafta Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

27. hafta hamilelik döneminde 3 aylık dönemden geçmeye az bir süre kalmışken bebeğiniz çok hızlı gelişiyor. Bebeğinizin tekmeleri ve hareketleri artık çok güçlendi. 27 haftalık dönemi içinde bebeğiniz artık bir marul kadar oldu. 40 cm uzunluk 1 kg ağırlığa kavuştu.

Bu haftadan sonra amniyotik sıvı aracılığı ile bebeğiniz sizin yediğiniz yiyeceklere tepki verebilir. Örneğin baharatlı bir yiyecek yemeniz bebeğinizde hıçkırığa neden olabilir. Bebeğinizin organları henüz tam olarak gelişmediyse de çok az kaldı. 27 hafta içinde doğan bebeklerin yaşama şansı ise %85 oranında olarak belirlenmiştir. Bebekler devamlı hareket etmezler. Aynı sizin gibi günün belirli dönemlerinde dinlenmeye ve uyuma eylemlerini gerçekleştirirler. Bebeğiniz siz hareketli iken sakinleşir, siz hareketliyken o sakinleşir. Gebeliğiniz ilerledikçe bebeğinizin uykusu da düzene girer. 27. hafta hamilelik döneminde bebeğiniz çok hareketli olabilir. Bebeğiniz 27. ve 32. hafta arasında en hareketli dönemini yaşayacaktır.

27. Hafta Hamilelik Belirtileri

27. hafta hamilelik dönemi içinde mide yanması en sık görülen belirtiler içindedir. Bebeğiniz büyüdükçe organların alanları kısıtlandığı için mide yanması yaşamanız oldukça büyük ihtimal.

  • Bu hafta içinde bacak ağrısı yaşamanız olası ihtimal. Ayaklarınızı esnetmek ve bol su içmek sizi rahatlatabilir.
  • Kalçanız ve sırtınızda ağrılar ortaya çıkabilir. Bunun için rahat pozisyonlarda yatarak bu ağrılar ile baş edebilirsiniz.
  • Kabızlık en sık görülen belirtilerden biridir. Bu nedenle lifli yiyecekler ve bol su tüketmek kabızlık konusunda sizlere yardım edebilir.
  • Saçlarınız çok hızlı bir uzama görülebilir. Tırnaklarınız daha kırılgan olabilir.
  • Hapşırmak gibi eylemlerde idrarınızı kaçırmanız çok doğal.

27. hafta hamilelik süresinde anne adayları erken doğum sürecini tamamen akıllarından çıkarabilirler. Bu nedenle sürekli karın ağrısı, anormal akıntı, kanama, kasılma gibi durumlarda hemen doktorunuz ile görüşmekte fayda var. Doğum ve doğum sonrası için ihtiyaç listenize göz atarak hazırlıklara başlamalısınız.