Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

28. Hafta Hamilelik

28 hafta hamilelik ile 3. yani son trimester dönemine hoş geldin güzel anne!28 hafta sonrası doğuma kadar uykusuz günler sizi bekliyor. 28. hafta hamilelik gebelik belirtileri, bebek gelişimi ve daha fazlası bu yazımızda bulabilirsiniz. Hemen göz atalım!

28. Hafta Hamilelik Bebek Gelişimi

28. hafta hamilelik sürecinde bebeğiniz ortalama olarak 1100-1300 gr ağırlığına ulaşmıştır. 35-40 cm uzunluğuna ulaşmıştır. 28 haftalık gebelikte yukarıdaki oranlar ortalama olsa da bu her bebekte farklı olabilir. Sizler için önemli olan ise doktorunuzun bebeğin gelişimi konusunda bir sorun görmemesidir. Bu hafta itibarı ile bebeğin beyninde oluk ve çukurlar oluşmaya başladı.

Bebeğinizin deri altında yağ oluşumu devam ediyor. Bu sayede bebeğiniz cılız görüntüsünden uzaklaşmış olur. Kaş, kirpik oluşumu tamamlandı. Hatta müjdeli haber verecek olursak minik gözlerini kırpmaya başladı. Ayrıca öksürük, emmek, nefes almak ve daha fazlası bebeğiniz için artık normalleşen hareketler. Düzenli uykuya sahip olmuştur. Her uykuya dalışı 30 dk kadardır.

28 Hafta Hamilelik Belirtileri

28. hafta hamilelik dönemi ile 7. ayınıza girmiş oluyorsunuz. Vücudunuz bu hafta itibarı ile doğuma hazırlık yapmaya başlamıştır. Bakalım 28. hafta hamilelik süresinde ne gibi belirtiler sizleri bekliyor;

  • Doğuma yaklaştıkça uykusuz günler sizi bekliyor. Bu uykusuzluğa neden olan ise hormonlarınız elbette.
  • bebeğiniz büyüdükçe ciğerlerinizin ve diyaframınızın yeri daralıyor buda nefes darlığına neden oluyor.
  • 3. trimester dönemi sizler için biraz zorlayıcı olabilir. Bu süreç içinde ağır aktivitelerden uzak durmanız gerekiyor.
  • Kasılmalar çok sık olmasa da ara sıra sizi yoklayabilir fakat bu ağrılar düzenli ve sıklıkla oluyorsa hemen doktorunuza baş vurmanız gereklidir.
  • Göğüsleriniz doğum sonrası süt vermeye hazırlandığı için süt sızmaları oldukça olası bir belirtidir.

Hamilelik süresinde kilo alımı en sık merak edilen konulardan biridir. Sizlerde hafta hafta hamilelik rehberimizde her hafta almanız gereken ideal kilonuzu öğrenebilirsiniz. Bu hafta itibari ile 500 veya 700 gr kadar kilonuzda artış olabilir. 28 haftalık hamilelik süresince toplamda 7 veya 10 kg arasında bir kilo almanız mümkündür. Bu kilo alımınızı en iyi doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Beslenmenize et, koyu yeşil sebze, meyve gibi besinleri mutlaka listenize eklemelisiniz.