Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

29. Hafta Hamilelik

29. hafta hamilelik dönemi içine girdiniz tebrik ederim! Büyük maceranın bitmesine oldukça az bir zaman kaldı. Bu haftaya kadar bebeğiniz ve siz epey bir yol katettiniz. 29. hafta hamilelik süresinde neler yaşayacaksınız birlikte görelim.

29. Hafta Hamilelik Belirtileri

29. hafta hamilelik belirtileri içinde en çok dikkatinizi çeken bebeğinizin karnınızda çok hareketli olmasıdır. Hareketli olmasının yanı sıra hızla büyümektedir. Bu belirtiler şunlardır;

  • Bu hafta itibari ile uykusuzluk sorununuz devam ettiğinden dolayı bağ ağrılarınız sıklıkla görülebilir. Bu baş ağrısının nedenleri içinde ise düşük kan şekeri bir ihtimaldir.
  • İyice büyüyen ve kasılan karnınız için cildiniz gergin olduğundan dolayı kaşıntı olması da çok sık ihtimaller arasındadır. Bunun için kaşıntınızı alacak bir losyon uygulamanız yeterlidir.
  • Bebeğin büyümesi sonucunda sırt, kalça ve bacak ağrılarınızda artış yaşanabilir.
  • bebek sindirim sistemine baskı yapmasından dolayı hemoroid oluşması olası belirtiler içindedir.
  • Hemoroid ve kabızlık için bol lifli besinler ve su tüketmeniz gereklidir.
  • Rahminiz büyümeye devam ettikçe idrara çıkmanız oldukça hızlanacaktır. Günün neredeyse yarısında tuvalette geçirmeniz olası belirtiler içinde yer alır.

29. Hafta Hamilelik Bebek Gelişimi

29. hafta hamilelik süresi 7 aylık hamile olduğunuzu gösterir. bebeğiniz 1.250 gr ağırlığına kavuşmuş durumdadır. uzunluk olarak ise 37 ve 43 cm arasında değişmektedir. Bebeğiniz büyüdükçe ve kilo aldıkça rahimde yer azalacak ve onun hareketlerini artık daha yoğun hissedeceksiniz. Bunun nedeni ise hareket alanı oldukça kısıtlanacaktır.

Bebeğiniz artık hızla büyümeye başlıyor. Uyku içinde bile tekmelemelerini hissedebilirsiniz. Karnınızda yer değişimleri daha net hissedilebilir. Anne karnında seslere olduğu kadar sizin tükettiğiniz yiyeceklere de tepki verecektir. Bebeğinizi kontrol ettiğiniz de hareket etmiyorsa su içerek veya tatlı bir şeyler yiyerek onun hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Eğer hala hareket etmiyorsa mutlaka doktorunuzu arayın.

29. hafta hamilelik süresinde saçlarınızda değişiklikler hissedebilirsiniz. Saçlarınız daha gür görünebilir. Saç dökülmeleri ortadan kalmıştır fakat doğum ile yeniden başlayacaktır. Rahminiz doğum için hazırlık süresinde yalancı kasılmalara devam edebilir. Rahmin büyüdükçe idrar torbasına baskı yapacaktır. Gülerken, öksürürken ve hapşırırken idrar kaçırabilirsiniz. Doktorunuzun size önerdiği dinlenme egzersizlerini mutlaka uygulaman gerektiğini asla unutmamalısın.