Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

HPV Enfeksiyonu Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Human Papilomavirus Enfeksiyonu olarak bilinen HPV enfeksiyonu, son dönemlerde hızlı bir şekilde yayılma gösteren hastalıkları içerisinde yerini almaktadır. HPV enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisindedir. Hastalığın hızlı bir şekilde yayılma göstermesinin temel sebebi de, pek çok insanın cinsel ilişki sonrasında kontrol görmemesi olarak bilinmektedir. Genel olarak kadınlarda siğil şeklinde görülebilmektedir. Rahim ağzı kanserini de tetiklediği bilinmekte olan bu hastalığın en kısa zaman içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir. HPV virüsü vücuda alınmışsa, yaklaşık olarak 2 ay içerisinde vücutta kendini göstermeye başlayacaktır. Ayrıca siğillerin sadece cinsel organlarda değil, el, kol gibi farklı alanlarda da çıkabileceğini söylemek gerekmektedir.

HPV enfeksiyonu tedavi yöntemleri

Tedavi yöntemleri içerisinde korunmalı bir cinsel ilişki söylenemeyecektir. Prezervatif bu hastalığın önlenmesini sağlayamaz. Genel olarak vücudun farklı yerlerinde de oluştuğu için kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Ayrıca hastalığın 100’den fazla türünün olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Yıllık olarak doktor muayenesinden geçmek hastalıkların ne olduğunu öğrenmede büyük bir fayda sağlayacaktır. Özellikle hastalığın teşhis edilmesinde sadece siğiller yeterli olmayabilir. Farklı türdeki HPV enfeksiyonlarında siğil görülmez. Gözle görülebilecek bir belirti de olmayabilir. Kimi zaman erkeklerde cinsel organda kaşıntı görülebilmektedir. İdrarda kan da belirtilerden olabilmektedir. Yine de bu belirtilerin herkeste olmayacağını ve kimi zaman daha sinsi bir şekilde ilerleme göstererek gözle görülmeyecek şekilde belirtiler gösterdiğini de söylemek gerekecektir.

HPV enfeksiyonundan korunma yolları

Korunma yolları içerisinde cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmasından kaynaklı tek eşli cinsel ilişki önerilmektedir. Aynı şekilde prezervatif tamamen önlemese de yine de bulaşma riskini belli oranda engelleyebilmektedir. Tek eşli olan eşlerin de kontrol yaptırması gerekmektedir. Sadece cinsel ilişkide değil oral yolla da bulaşabilecek olan bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Son dönemlerde teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte HPV hastalığına karşı geliştirilmiş olan güçlü aşıların kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Aşılar sayesinde hastalıktan korunmak mümkün olabilmektedir. Bunun için de yine doktor kontrolünden geçmekte fayda bulunuyor. Bu aşının tedavi amaçlı olmadığını da eklemek gerek. Sadece korunma amaçlı olarak aşı yaptırılabilmektedir.