Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

30. Hafta Hamilelik

Harika 30 haftayı geride bıraktın! Bu hafta ile birlikte bebeğinizle kavuşmanıza bir aksilik olmaz ise 11 hafta kaldı. Çok heyecanlandığını biliyoruz! Emin ol ki bebeğinde sana kavuşmak için artık gün sayıyor. 30. hafta hamilelik içerisinde neler yaşayacağınızı ve bebeğinizin durumu hakkında merak ettiklerinizi beraber inceleyelim.

30. Hafta Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi

30. hafta hamilelik süresine bakarsak bebeğinizin boyu neredeyse doğuma yetişti. Kilo konusunda daha alması gereken kilolar var! Bebeğinizin kilo olarak neredeyse 1400 gr, boy olarak ise 43 cm’e ulaştı bile. Verdiğimiz rakamlar ortalama rakamlar olup her bebeğin oranları farklıdır. Panik yapacağın bir şey yok! Doktorun herşeyin normal olarak ilerlediğini söylemesi içini rahatlatsın.

Minik bebeğin doğum sonrasına alışmak için beynini hızla geliştirmeye başlıyor. Bu hafta sonunda artık beyni kıvrımları ile görüntüsünü almaya başlıyor. 30. haftalık gebelik ile birlikte bebeğinizdeki değişimlerden biri de vücudunun ısısını kendi ayarlayabilmesi.

Vücudunu saran tüyler artık yavaş yavaş dökülmeye başlıyor. Bu hafta itibari ile bebeğinin hareketlerini sabah ve akşam olmak üzere kontrol etmen. Tekme, dönme, sürtünme gibi tüm hareketleri kontrol etmelisiniz. Bir saat içinde her hangi bir hareket hissetmediğinde bir şeyler yeyip içmeye başla uzan gevşe ve hareketleri yeniden kontrol et. 30 haftalık bebek hareketlerini kontrol sırasında hıçkırık tarzında hareketler yaptığını hissedebilirsiniz. Bu olay bebeğinizin nefes alma alıştırmalıdır.

30. Hafta Gebelik Belirtileri

30. hafta hamilelikte artık 7. ayın ortasında bir hamilesin! Bu hafta itibari ile yaşayacağın bazı belirtileri senin için araştırdık. Bu belirtilerin her kadında farklı olacağını asla unutmayın.

  • Bu hafta itibarı ile mide yanması muhtemelen yediğin yiyecekler neden olabilir. Midene ağrı yapan tüm besinleri tüketirken biraz daha dikkat etmelisin.
  • Uyku problemin hala devam edecek. Bu uykusuzluk yorgunluk ile birlikte daha da artabilir. Karnın büyüdükçe tek pozisyonda yatmak can sıkıcı olabilir.
  • Şişkinlik ve ödem en sık görülen belirtiler arasındadır. Özellikle bacaklarında ve ayaklarındaki şişkinlik içi ayaklarınızı kaldırmanız sizi rahatlatacaktır.
  • Nefes darlığı ve vücudunuzdaki ağrılar doğuma kadar devam edecektir.
  • Vajinal akıntıda artış görülebilir

30.hafta hamilelik birlikte dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri her ne olursa olsun topuklu ayakkabı giymemeli ve ani kalkışlardan kendinizi uzak tutmalısınız. 30. hafta hamilelik cinsellik konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca doğuma sayılı zamanlar kaldığı için kontrollü kilo almanız gereklidir.