Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

31. Hafta Hamilelik

31. Hafta hamilelik ile artık doğuma çok az zaman kaldı. Bu haftalar itibarı ile kafanda bebeğin doğumu ile bir çok soru ortaya çıktı. Endişelerin seni rahatsız ederek ruh sağlığını olumsuz etkiliyor. Fakat yaşadıklarından dolayı yalnız değilsin bir çok anne bu durumu yaşıyor.

31. Hafta Gebelik Belirtileri

31. hafta gebelik süresinde rahmin artık karnının büyük bölümünü kaplıyor. Vücudunda ödem olmaması yan yatma pozisyonu konusunda özenli olmalısınız. Yüzüklerin artık parmağına olmuyor. Bu dönemde seni sıkacak olan takı ve aksesuarları kullanmalısın.

  • 31. hafta hamilelikte baş ağrılarının en büyük nedeni arsız hormonlarınız. Bu baş ağrılarından kurutulmak için sessiz ve karanlık bir odada biraz dinlemelisin.
  • Mesanenizde baskı olduğundan dolayı sık idrara çıkma durumu bu hafta ile de devam ediyor. Bu durumdan artık sıkıldığını biliyoruz.
  • Rahim organlarınıza doğru ilerlerken nefes darlığı çekmeniz oldukça normal bu durum doğum ile ortadan kalkacaktır.
  • Kasılmalar ve sırt ağrıları oldukça normal bu doğuma kadar devam edecektir.

Yukarıdaki belirtiler 31. haftalık hamilelik belirtileri içinde sık görülmesi her kadında aynı belirtileri görülmesini gerektirmez. Bu nedenle paniklemenize gerek yok.

31. Hafta Hamilelikte Bebek Gelişimi

31. hafta hamilelikte 7 ayını dolduran hamilelik yaşıyorsunuz. Bebeğiniz 1500 kg a ulaştı veya ulaşmak üzere. 45 cm uzunluğuna neredeyse erişmek üzere. 31. hafta hamilelik süresinde bebeğinizin üreme sistemleri gelişimlerini hala sürdürüyor. Erkek bebeklerde testisler böbreklerinin yanından kasıklarına doğru ilerliyor. Kız bebek ise klitorisi iyice belirgin hale geliyor. Bebeğinizin ciğerleri gelişmeye devam ediyor. Bu hafta itibarı ile doğan bebekler 6 haftadan fazla küvezde kalabilirler. Bebeğinin beyin gelişimi ile bilgileri işleyerek, ışığı takip edebilir hale gelmiştir. Bebeğin artık 5 duyusunu kullanmaya başlıyor. Bebeğin artık uzun süreli uykulara geçiş yapıyor.

31. hafta hamilelik süresinde kaç kilo almalıyım diye merak ediyorsan eğer ortalama olarak 500-600 gr kadar olabilirsin. Bu hafta ile erken doğum riski yer alır. Anormal kanamalar, kasılmalar ve sık sık düzenli olan ağrıların nedeni erken doğum riski taşır. Doğuma kadar olan süre içinde doktorunuzun tüm önerilerini dikkate almalısınız. Sağlıklı atıştırmalıklar ile kan şekeri düşüşünü kontrol altına alabilirsiniz.