Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

32. Hafta Hamilelik

Gebelikte 32. haftaya giriş yaptın. 32. hafta hamilelik süresinde bebeğinizin gelişimi, sizdeki olası değişimler ve neler yapmanız gerektiğine dair bir çok öneriyi sizlerle paylaşıyoruz.

32. Hafta Hamilelikte Bebeğinizin Gelişimi

Haftalar hızla geçerken içinizdeki bebeğinizin hızla büyümeye devam ediyor. Bu hafta itibarı ile bebeğiniz muhtemelen 1800gr ağırlığında veya yaklaştı boy olarak ise 42 cm’e ulaştı. Doğum zamanına kadar 2 kg daha alacaktır.

32. hafta hamilelik süresinde bebeğiniz yeteneklerine bir yenisini ekliyor. Sen doğum için hazırlık yaparken oda dışarıda hazırlığını yapmayı düzenliyor. Gün içinde tüm zamanını yutkunmak, nefes provaları, emmek, tekme atmak ile geçiriyor.32. hafta ile birlikte bebeğin teni artık şeffaf değildir. Deri altında biriken yağlar bu şeffaflığı ortadan kaldırmıştır. Cildinde bulunan ayva tüyleri de dökülüyor.

Buna rağmen doğumunda cildinde tüyler hala olabilir. Bu hafta itibari ile çok elzem bir şey olmadığı takdirde hayati riski de bulunmuyor. 32. hafta hamilelik 8. ayın başına denk gelir. Her geçen gün şişen karnından dolayı rahat nefes alamaz ve uyuyamaz hale gelmiş olabilirsin. Buna rağmen tüm aklının doğumda olduğunu biliyoruz! Sabret çok az kaldı.

Bebeğin artık büyümeye başlaması ile hareketlerinde de azalmalar meydana geliyor. Bu bebek büyüdükçe yerinin daralması ile alakalı bir durumdur. Bebeğinin hareketlerini kontrol etmek istediğinde sakin ol otur ve gevşemeye başla. Hareketlerinin sıklığını kontrol etmek için not alabilirsin. 2 saat içinde 10 defadan daha az hareket etmesi durumunda doktorunuz ile iletişime geçebilirsiniz.

32. Hafta Hamilelik Belirtileri

32. hafta hamilelik süresinde doğuma çok az zaman kaldığı için bebeğiniz için göğüsleriniz ilk süt olan sarımtırak renkli sütün sızdırılması muhtemeldir. Bu hafta itibarı ile kasılmalar olabilir bunlar yalancı kasılmalardır. Yinede aksi bir durumda doktorunuz ile hemen iletişime geçebilirsiniz. 32. hafta hamilelikte olası belirtileri;

  • Burunda tıkanıklık ve kanama
  • Gaz, şişkinlik ve mide yanması
  • Kabızlık
  • Bacak, sırt ağrısı
  • Sık idrara çıkma
  • Çatlaklardan dolayı oluşan kaşıntı
  • Rahim büyümesi
  • Göbek deliğinin dışa doğru çıkması
  • Vajinal akıntı

ve 3. trimester döneminde yaşanan bir çok semptom bu hafta ile de oluşabilir. Unutulmaması gereken konu ise her anne adayı ve her bebeğin değişim ve gelişimi aynı değildir.