Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

33. Hafta Hamilelik

33. hafta hamilelik ile birlikte artık heyecan dorukta biliyoruz. Hala doğum çantanı hazırlamadıysan vakit kaybetmeden hazırlaman da fayda var. Gebeliğin 33. haftasında seni neler bekliyor beraber göz atalım.

Bu hafta itibari ile amniyotik sıvı düzeyi oldukça artış yapmış durumda. Kese daha fazla sıvıyı alamayacağı için bu hafta itibari ile bebeğinin hareketleri seni rahatsız edecek duruma gelebilir. Ciğerleri bu hafta itibarı ile tam olarak geliştiği için bu hafta doğum olsa bile bebeğin bir küveze ihtiyaç duymadan yaşayabilir.

33. Hafta Hamilelik Belirtileri

33. hafta hamilelikte rahim açılması durumu ile karşı karşıya gelebilirsin. Bu açılma doğumdan haftalar önce ortaya çıkabilir. Bazı ağrılarda rahim açılmayabilir. Bu durum her anne adayında oldukça farklıdır. Açılma sırasında rahminizde şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. Bu durumun zararı yok. Yinede çok endişeliyseniz doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Bu hafta itibarı ile tırnak kırılmaları oldukça yaygın bir belirtidir.Unutkanlık artık çok fazla olmaya başladı. Doğum öncesi gerginlik ise oldukça normal belirtiler içinde yer alır. 3. trimester dönemi ile uykusuzluk, varisli bacaklar, sırt ve bacaklardaki ağrılar hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Ani hareketlerde ağrılar ortaya çıkabilir. Bu durumda bu haftalık belirtileri içinde en sık görülen ağrı ve kramplardır. Yükselen hormonlar şiddetli baş ağrılarına neden olabilir. Bununla baş etmek için doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

33. hafta hamilelik beslenmesi konusunda dikkatli olmasınız. Kilon arttıkça öğün atlamak yapılan yanlış bir harekettir. Bu hafta itibarı ile kaliteli besinlerle beslenmene önem vermelisiniz. Hamur işi ve kızartma gibi besinler sana kilo olarak dönebileceği gibi bebeğin gelişimini de olumsuz etkileyecektir. Taze meyve ve sebze, süt ürünleri, protein ağırlıklı beslenme oldukça önemlidir.Dışarıda hazır yemek yeme alışkanlığınızı çoktan bıraktığınızı umuyoruz. 33. hafta hamilelik süresinde bebeğiniz 2 kg ve 43 ila 45 cm arasına ulaşmıştır.  8 aylık hamilelik dönemi içinde yer alıyorsun.

33. Hafta Hamilelikte Bebek Gelişimi

33. hafta hamilelik dönemi içinde bebeğinizin gelişimini merak ediyorsunuz değil mi? Bu hafta itibarı ile bebeğinizin kemikleri kafatası kemiği hariç sertleşmeye başlıyor. Doğuma kadar kemikler üst üste binebilir bu durumda bebeğin rahim kanalından geçmesini kolaylaştırır. Bebeğinizin gözleri artık uyurken kapanıp uyandığında ise açılıyor. Her haftalık gelişim ile rahim duvarınız incelemeye başladığından bebeğiniz ışık ile daha fazla temas kurabiliyor. Buda gece ve gündüzü ayırt etmesini sağlıyor.

33. hafta gebelik ile birlikte bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmiş durumda. Bu durumda bebeğiniz doğum sonrasında mikroplarla daha iyi savaşabilecek. Bu hafta itibari ile bebeğinizde anormal olmayan bir durgunluk dışında hareketlerinde yavaşlama oldukça normaldir.