Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Hamilelikte Tetanos Aşısı

Hamilelikte tetanos aşısı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için hazırladık. Hamilelik döneminde hem anne hemde bebek için çok önemli sağlık sorunlarına neden olabileceği için tetanos aşısı oldukça önemlidir.

Gebelikte tetanos aşısının yapılma nedenleri;

 • Tetanos aşısı erken doğum riskini azaltmak için yapılmalıdır
 • Bebeğinizde büyüme geriliği, beyinsel sorunlara neden olan enfeksiyonlar ve ölü doğum için bebeği korumak için,
 • Gebelik döneminde ortaya çıkacak hastalıkların önlenmesinde
 • Yenidoğan enfeksiyonlarını engellemek için
 • Doğumdan sonraki ilk 6 içinde bebeğin dirençli olması için

Tetanosa yakalanma riski hamilelik dönemi içinde çok sık görülür. Bu nedenle tetanos aşısı yaptırmak önemlidir. Bu şekilde hem bebeğine hem de kendini koruma altına alabilirsin.

Tetanos Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Tetanos aşısını hamileliğinizin her hangi bir döneminde yaptırabilirsiniz. Doktorlar ise gebeliğin 3. ayının sonunda yaptırılmasını uygun bulmaktadır. Gebeliğin 12. haftasından sonra yaptırabilirsiniz. Bu haftaya gelmeden önce çivi gibi paslı ve kirli bir metale temas edersen zaman kaybetmeden aile sağlık merkezine gitmelisin.

Tetanos Aşısı Takvimi

 1. doz tetanos aşısı : Hamileliğin 4. ayında uygulanır
 2. doz tetanos aşısı : 1. aşıdan 4 hafta sonra
 3. doz tetanos aşısı : 2.aşıdan 6 ay sonra
 4. doz tetanos aşısı : 3. aşıdan bir yıl sonra veya ikinci hamilelikte
 5. doz tetanos aşısı : 4.tetanos aşısından 1 yol sonra uygulanır.

Hamile kalmadan önce tetanos aşısı yaptırdıysan ve 10 yılı geçmediyse aşı olmana gerek kalmayacaktır. fakat 10 yılı geçmesi durumunda tek doz yaptırmalısınız.

Tetanos Aşısının Yan Etkileri

Tetanos aşısı özellikle gebelikte bir çok yan etkiye neden olabilir. Bu yan etkileri içinde ağrı, şişme çok sık gözlemlenir ve 12 saat içinde kendiliğinden geçer.

 • Aşı yapılan bölgede kızarıklık
 • Hafif ateş olabilir
 • Baş dönmesi
 • Aşı bölgesinde sertlik

Tetanos aşısını sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Hamilelik süresinde ebenize kayıt olarak onun kontrolünde olmalısınız. Ebeniz size aşı ve diğer kontroller hakkında detaylı bilgiyi sunacaktır.

Halk arasında çok yaygın bir inanış olan tetanos aşısının düşüğe neden olduğu inancı oldukça yanlıştır. Tetanos aşısı yaptırmak zararlı değildir.Tetanos aşısı koldan uygulanır. Eğer gebelikte tetanos aşısı yaptırmadıysan doğum sonrası mutlaka yaptırmalısınız.