Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

35. Hafta Hamilelik

35 hafta hamilelik ile neredeyse doğum zamanı yaklaştı! Vücudunuz her zamankinden daha fazla değişmeye devam ediyor. 35 hafta hamilelikte yaşadığınız tüm belirtiler ve bebeğinizin gelişimi hakkında bilmeniz gereken herşeye birlikte göz atalım.

35. Hafta Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

35. hafta hamilelik ile birlikte bebeğiniz yaklaşık olarak 2500gr, 45 ile 50 cm kadar büyümüştür. Bu hafta ile birlikte rahmin gitgide büyüyor. Bu büyümede amniyotik sıvının artmasına neden olur. Bebeğinin beyin hücreleri gelişmeye devam ediyor. Gebeliğin 35. haftasında bebeğinizin başı artık pelvise doğru ilerlemektedir. Bu pozisyon doğum için hazırlıktır. Bebeğinin kafatası büyüktür fakat doğum kanalından geçmek için hala yumuşaktır.

Hamileliğin 35. haftası ile 8. aylık hamileliğinizin sonuna gelmiş bulunuyorsunuz. Doğuma 5 hafta kaldı. Bebeğin hareketleri rahim içindeki yerinin dar olmasından dolayı daha az hissedilir. Bu sıkışıklıkta bebeğinizin size yumruk atması zorlaşabilir.Buna rağmen onun hareketlerini elbette hissedeceksin. 35. hafta gebelik ile birlikte bebeğin insan olmaya daha yakındır. Doğuma kadar ise kilo almaya devam edecektir. Bebeğinizin daha az hareketinden veya hiç hareket etmemesinden dolayı endişeliyseniz eğer ebeniz veya doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Bu hafta içinde bebeğinizin gelişimi heyecan verecek şekilde tamamlanmak üzere. Hayati organları artık gelişimini tamamladı. Balı her zamankinden daha büyük olduğu için başı mesanenize hızla baskı yapacak ve idrara çıkmanız hızlanacaktır.

35. Hafta Hamilelik Belirtileri

35. hafta hamilelik dönemi içinde genellikle kasık ve vajinada hissettiğin ağrılar rahmin açılmasından dolayı olabilir. panik yapmana gerek yok bu doğum sancısı anlamı taşımaz. Bu ağrı daha çok bıçak saplaması gibi olabilir. Bu ağrılar panik vermesin fakat yine de doktorunuza bahsetmeniz gerekebilir. hamilelikten bu yana alınması gereken kilo 10 ile 13 kg arasında olması idealdir.

Bu hafta ile bebeğin aşağılara doğru indiğini hissedebilirsin. Bu baskı ile birlikte idrar torbasına ve kalçalarına baskı artacaktır. Bebeğin idrar torbasına doğru ilerlemesi sık idrara çıkmaya neden olur. Büyüyen rahim diyaframa doğru ilerlediği için nefes almıyor gibi hissedebilirsin. Bebeğin alt tarafa doğru inmesi ile nefes alman kolaylaşacaktır. Hamilelik süresinde kadınların en büyük şikayetlerinden biri olan vajinal akıntı bu haftalarda devam edecektir.