Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

36. Hafta Hamilelik

36. Hafta hamilelik dönemine girdin tebrikler! 9 aylık hamilelik süresi ile birlikte son aya girmiş oldun. 36 haftalık hamilelik süresinde bebeğin gelişimi anneyi bekleyen değişimler herşeyi öğreneceksiniz. Haydi başlayalım!

36. Hafta Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

36 hafta ile birlikte bebeğin gelişimini merak ediyoruz. Çok az kaldı. Bu hafta itibarı ile bebeğin 2750 gr ağırlığa kavuşmuş, 51 cm boyuna ulaşmıştır. Bir önceki haftaya göre bebeğin 250 gr artmıştır. Bebeğinizin durumu dışarıya adapte olabilmesi açısından gelişmeyi tamamlamak üzeredir. Bu hafta ile de bebeğin yağ depolamaya devam edecektir. Gebeliğin 36. haftası hamileliğin 9. ayına denk gelmektedir. Doğuma yaklaşık 4 veya 5 hafta kalmıştır.

Bu hafta süresinde bebeğinin eskiye nazaran daha az hareket ettiğini hissedebilirsin. Bunun tek nedeni bebeğinin yeri dar. Özellikle bebeğin başı kemik çatısına yerleşmesi onu daha da hareketsiz bırakacaktır. 34 hafta itibari ile bebeğinin başının karnının altında olduğunu hissetmen çok normal. 37 hafta içinde bebek hala ters pozisyondayken başını çevirme ihtimali de vardır. Bebeğin bu pozisyonu senin rahat doğum yapman için önemlidir. 36 hafta hamilelik ile birlikte rahimde açılma meydana geldiği için sancılar aratabilir. 36 hafta içinde doğan bebekler yaşarlar fakat yine de erken doğum sayılır.

36. Hafta Hamilelik Semptomları

36 hafta hamilelik ile birlikte bebek pelvise doğru ilerlediği için midendeki baskı azalır daha rahat nefes alabilirsiniz. Fakat idrar torbasına baskı çok olduğu için sık idrara çıkma olası semptomlar içinde yer alır. Bu haftalar itibarı ile iştahınızda azalmalar ortaya çıkabilir.

Bu hafta itibari ile kanla karışık sarımtırak bir akıntı yoğunlaşabilir. 35 hafta hamilelik dönemi içinde yaşadığınız tüm belirtilerin aynısı bu hafta ile de görülmektedir. Hastane çantasını artık hazırlamalısınız. Eğer süslü bir oda istiyorsan doğum odası içinde gereken hazırlıkları yapmaya başlamalısınız. Doğuma az süre kalması beslenme düzeninizi bozmasın. Siz yine sağlıklı atıştırmalıkları almaya devam etmelisiniz. Taze sebze ve meyveler, süt ve ürünleri tüketmeye doğuma kadar devam etmelisiniz. Bu hafta ile birlikte kuru kaşıntılı bir cilt can sıkıcı olabiliyor. Bu nedenle kaşıntının en aza inmesi için losyon kullanabilirsiniz.