Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

37. Hafta Hamilelik

37. hafta hamilelik süresi içine girdin doğum her an başlayabilir. Bunun için hazırlıklı olmanız gereklidir. Gebelikte 37. hafta hakkında merak ettiklerini senin için hazırladık.

37. Hafta Gebelikte Bebeğin Gelişimi

37. hafta gebelikte bebeğin gelişimini merak ediyorsunuz. Artık doğuma sayılı zaman kaldı. Yaklaşık 3 hafta sonra bebeğin kucağında olacak. Bebeğin 2950 gr ağırlığa sahip ve neredeyse 51 cm oldu. Bu durum her bebekte aynı olmayabilir. 37 haftalık gebelik ile birlikte bebeğiniz geçen haftaya göre 200 gram almış durumda.

Küçük bebek ilk nefes hazırlığını yapıyor. Ciğerlerine amniyotik sıvısını çekip tekrar geri boşaltıyor. Üstelik baş parmağını emiyor gözlerini kırparak sağa sola kayıyor. Bu hafta ile birlikte doğum yapanlar için hiç bir risk yok. Hamileliğin 37. haftası 9. ay hamileliğe denk geliyor. Artık son ayın içindesin. Gebelik süresi tamamlandığı için erken doğum sayılmamaktadır.

37. Hafta Gebelikte Muhtemel Belirtiler

37. hafta hamilelik içinde bebeğiniz çok daha az hareket eder. Bugüne kadar kıpır kıpır olan bebeğiniz artık durgunluk durumuna geçiyor. Gebeliğin son düzlüğüne girerken, bebeğin yeri iyice daraldı ve hareket etmesi bu nedenle yavaşladı. 37 hafta ile birlikte en merak edilen konulardan biri de bu hafta içinde gerçekleşen doğum erken doğum mudur sorusunun cevabını verelim hayır erken doğum sayılmaz. 37 ile 42. haftalar doğum yapabileceğiniz haftalardır.

Eğer bu hafta ile birlikte sancılar 5 dk da bire inerse geç kalmadan hemen hastaneye gitmelisiniz. Doğum rahim ağzı 10 cm olduğunda gerçekleşir. Eğer ilk hamileliğiniz ise 1,5 saatte bir rahim ağzı 1 cm açılacaktır. Rahim kasılmalarının başlaması ile birlikte doğum 10 saat sürebilir. 37 hafta hamilelikte doğum süreci;

  • Doğumun ilk aşaması rahim kasılmalarının yeterli şiddetli olması durumunda bebeğin başının geçebileceği kadar olduktan sonra oluşur
  • Rahim 10 cm açıldığında doğum başlar
  • Bebek doğduktan sonra 3. aşama başlar.

Gebelik 37. haftasını doldurduysa doktorunuz vajinal muayene yapabilir. Bu şekilde hamileliğin gidişatını ayarlar. Bu muayene ile rahim ağzı kontrol edilir. Normal doğum yapmayı planlıyor olabilirsiniz fakat sezaryende bir ihtimaldir. Rahim ağzın açılmıyorsa veya bebeğin çok iriyse sezaryenle doğum mümkündür.