Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

38. Hafta Hamilelik

38. hafta gebelik süresi ile birlikte doğuma çok az zaman kaldı. 38 hafta hamilelik döneminde bebeğinizin gelişimi nasıl ilerliyor? Bu hafta itibarı ile hamilelikte neler yaşayacaksınız ve daha fazlasına hep birlikte göz atalım.

38. Hafta Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

Senin bebeğin artık o kadar minik değil. Bugün doğmuş olsa her hangi bir risk olmadan yaşayacağını bilmelisin. 38 hafta hamilelik süresinde bebeğin artık 3100 gr ve 51 cm uzunluğuna ulaştı. Bir önceki haftaya göre 200 gr daha aldı. Karnında geçireceği süre artık giderek azalıyor. Bebeğinin tüm sistemleri doğuma hazır. Cildini koruyan verniks tabakası ve tüylerden kurtulmuş durumda.

Doğumdan hemen önceki haftalarda bebeğin hareketlerinde büyük ölçüde azalmalar meydana gelir. Doğumdan önceki süre içinde bebeğin enerji topluyor bu nedenle bol bol dinleniyor. Hareketlerindeki azalmalar yolunda gitmeyen durumları da işaret edebilir bu nedenle doktorunla mutlaka görüşerek bebeğini kontrol etmelisin. Bu son haftalarda bebeğinin sinir sistemleri gelişmeye devam ediyor. Bebeğin kahverengi bir göz ile dünyaya gelirse muhtemelen kahverengi olarak kalacaktır. Mavi bir gözle doğarsa renkli olarak kalması ile ihtimaller arasında yer alır.

38. Hafta Hamilelik Belirtileri

38. hafta hamilelik belirtileri içinde büyüyen bebeğinizin rahminize bir hayli baskı yapmasıdır. Bu hafta itibarı ile bebeğinizin kilosu artık değişemez. Bu hafta hamilelikte en hantal olunan dönemlerden biridir. Doğuma kadar alman gereken ideal kilo 11 ile 14 kilo arasındadır. Bu hafta ile birlikte artık göğüslerin kilo almak için müsait duruma geliyor.  Bu dönemde nefes darlığın biraz azalabilir. Yüzünde, bacaklarında ortaya çıkan kılcal damarlar daha fazla görünmeye başlıyor.

Büyüyen rahmin nedeni ile bel ve kalça ağrıların devam ediyor olabilir. Bazı durumlarda belirgin bölgelerde hissizlik ortaya çıkabilir. Geceler boyunca tuvalete sık kalktığın için deliksiz uykulara hasret kalabilirsin. Çok az daha dayan bunların bitmesine çok az bir süre kaldı.

38 hafta doğum belirtileri;

38 hafta içinde doğum yapacak olursan endişelenmeye gerek yok erken doğum değildir. Bebeğin 38 hafta ile birlikte artık bebeğin doğduktan sonra yaşama çok rahat tutunabilir. Doğum başlamadan önce genellikle öncelikle su gelmektedir. Su birden gelebilir veya sızıntı şeklinde olabilir.

  • Harekete ettiğinde ağrılar azalmaz iyice artar,
  • Kasılmaların giderek sıklaşır
  • Sancılar zaman içinde daha şiddetli hale geldiğinde rahim açılmaya başlar
  • Nişan gelir

Nişan nedir: Nişan gebelik sırasında bazı salgıların birleşmesi ile birlikte oluşan mukus tabakası rahim ağzını kapatacak şekilde durur. Bu mukus tabakası hamilelik sırasında rahme girmeye çalışan bakteri ve enfeksiyonların bebeğe ulaşmasını engeller. Doğum yaklaştığı sırada bu mukus esneyerek bulunduğu yerden düşer. Bu duruma nişan gelmesi denilir.