Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

40. Hafta Hamilelik

Eğer bu yazımızı okuyorsan hala küçük bebeğini dünyaya getirmedin ve bekliyorsun! 40. haftalık hamilelik büyük ihtimalle doğum yapacağın bir haftadır.

40. Hafta Gebelikte Bebek Gelişimi

Minik bebeğin için artık yolun sonundasın güzel anne! Son haftalarda bebeğin artık 3 kg veya daha üzerinde 41 veya 56 cm uzunluğunda o artık büyük bir karpuz kadar büyüdü! Bu hafta için geçerli olan bir çok bilgiler 41. hafta içinde geçerli olacaktır.

Bebeğin doğduktan sonra dahi fetal pozisyonda kalacaktır. Bu olayın tek nedeni alışkanlık ve bebeğin karnınızdayken rahat olmasıdır. Rahmin içinde iki büklüm 9 ay geçirdikten sonra rahat rahat hareket edeceği bir yere gelmiş olması epey zamanını alacaktır. Doğduktan sonra minik seslerle onunla konuşmaya devam etmelisiniz çünkü anne ve babasının sesini tanıyacaktır!

40 Hafta Gebelik Durumu

Bu hamileliğin resmi sonudur fakat bebeğiniz bu durumu fark etmeyebilir. Gebeliklerin %40’dan fazlası 40 haftadan uzun sürebilir. Bu konuda paniklemenize gerek yok doğru doğum tarihi konusunda doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Karnınızda olduğu süre içinde hala enfeksiyonlar ile mücadele etmesi için antikorları üretiyor. Doğumdan sonraki süreçte bebekler bir süre etrafını bulanık görebilirler. Hamileliğin son haftasında cinsel ilişki konusunda merak edebilirsin bu süreçte doktorlar bu olayı pek önemsemezler. Ama yinede doğum doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hamileliğin son haftası da ilk haftaları kadar önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda hala bu beslenme planına uymaya özen göstermelisiniz. Günlük yapacağınız egzersizler dışında seni çok yoracak hareketlerden uzak durmalısınız. Bu haftalarda seyahat çok tavsiye edilmez. Duş alırken oturmaya özen göstermelisin.