Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

1. Ay Bebek Gelişimi

9 ay süren zorlu maratonu tamamladınız! Büyük buluşma gerçekleşti ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Yeniden meraklanmaya başladınız. Bebeğinizin ay ay yaşayacağı gelişimler ve bilmeniz gereken konuları sizler için hazırladık. İşte bebeğinizin 1 aylık gelişimi beraber göz atalım!

1 Aylık Bebek Ne Yapar?

Bebek gelişimi konusunda meraklandığınızı biliyoruz. Onun için öncelikle doğumdan sonraki 1 aylık bebek ne yapar? Yaşamsal fonksiyonları nasıldır tüm sorularınızın cevaplarını vereceğiz.

 • 1 aylık bebeğinizin görme konusunu merak ediyorsanız bebek bu ay içinde çok net göremez. Doğduğu zamanki görüş mesafesi 6 ile 12 cm arasında değişir. Bu ay içinde bebeğiniz sizinle göz göze gelmiyorsa telaşlanmayın. Sizi tanımaya başladıkça göz teması gelişecektir.
 • 1. ay içinde bebekler özellikle insan seslerine çok duyarlıdır. Henüz doğmadan önce en aşina olduğu sen sizin yani annesinin sesidir. Bu ay içinde bebeğiniz ile bol bol sohbet etmelisiniz. Bebeğiniz bu süreçte kendini ifade etmek için farklı sesler çıkarabilir.
 • Bu ay içinde bebeğinizin sindirim sistemi konusunda günde 4 veya 5 defa kaka yapması normaldir. Bazı faktörlere bağlı olarak ise bu rakamın üstüne çıkacaktır. Bebeğiniz büyümeye başladıkça sindirim sistemi düzelmeye ve daha az kaka yapmaya başlayacaktır.
 • 1 aylık bebeğin uyku düzeni en merak edilen konulardan biridir. Bu ay içinde gece ve gündüz ayrımını ilk 3 ay içinde yapabilir. Fakat ilk ay için bu geçerli değildir. 1 aylık bebek gece ve gündüz uyabilir.Günde toplamda 18 saat gibi uzun bir süre uyuyabilir ve buna ihtiyaç duyar.

1 Aylık Bebeğin Yaşayacağı Durumlar

Bebekler özellikle ilk 3 ay içinde oldukça hassastır.Bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi çok gelişmediği için bir çok rahatsızlığa karşı savunmasızdır.Bu ay içinde yaşayabileceği rahatsızlıkları beraber inceleyelim.

Bebeklerde Sarılık

Sarılık;  bebeğin göz ve cildinin sarılaşması durumudur. Bebeğinizin cildinizi ve gözlerinin içini dikkatli incelediğinizde sarı rengi görebilirsiniz. Bebek hastaneden taburcu olduktan sonra sarılık sorunu ortaya çıkar. Bu durum hakkında bilgili olmanız ve bu süreçte dikkatli olmanız gereklidir.

Sarılık Neden Olur?

 • Yeni doğmuş bir bebekte gereğinden fazla kan hücresi vardır. Henüz yeterince gelişmemiş olan ciğerleri bilirubin olarak adlandırılan bir pigment ortaya çıkarır. Bu pigmentler bebeğin dışkısı ile atılır.
 • Sarılık anne sütü ile doğru şekilde beslenemeyen bebeklerde ortaya çıkar.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde sarılık ilk 2 hafta içinde ortaya çıkar. Eğer doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkarsa çocuk doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Yeni doğan sarılığı genelde zararsızdır ve ciddi bir tedavi gerektirmez. Bol bol anne sütü ile besleyerek sarılığın kısa süre içinde geçmesi sağlanmalıdır. Fakat doktorunuz bebeğinizden kan örneği alarak değerlerini ölçmek isteyebilir.

 

Yenidoğanda Kolik

Kolik kelime anlamı olarak sağlıklı bir bebeğin durmadan ağlamasına denilir. İlk 3 ay içinde bir çok bebek bu durumdan etkilenir. Bu süreç içinde hayatları boyunca ağlamadıkları kadar ağlarlar. Kolik ağlamaları ise akşam saatlerinde ortaya çıkar ve bebek çok uzun süre boyunca huzura eremez. Kolik nedenler tam olarak bilinmese de sinir sitemleri ve sindirim sistemlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kolik sancıları için yapılacak şeyler her bebek için farklıdır. Bebeğinizi rahatlatmak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz;

 • Kolik sancıları bebekler için cihazların sesleri onları rahatlatabilir. Bunlar süpürge, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi sesleri gibi. Bu tarz sesler bebeğinizin anne karnında duyduğu seslere benzemektedir.
 • Sıcak bir banyo bebeğiniz için rahatlatıcı olabilir. Karın kısmına ılık bir havlu koymayı deneyebilirsiniz.
 • Bebeğinizin çok ağlaması moralinizi bozabilir bu ağlama krizlerinde yanınızda size yardımcı olacak biri olması iyi olacaktır.

Bebeklerde Aşı Takvimi

Anne ve babalar bebeklerinin aşı olmasından hiç hoşlanmazlar. Fakat bu aşılar ciddi hastalıkları önlemek adına bebeğinizin için oldukça önemlidir.  Aşılar zayıflatılmış baterileri içerir. Bebeğiniz aşı olduktan sonra ilk gün biraz ateşi çıkabilir.

1 ay aşısı: Hepatit B

2 ay aşıları: Verem (BCG) bu aşı 3 yada 4. ayda da yapılabilir. Karma( tetanoz, boğmaca ve difteri), Çocuk felci, HIB aşısı, Konjuge pnömokok ve rotaviris aşısı

4 ay aşıları: Karma, çocuk felci, rotaviris, konjuge pnömokok aşısı

6 ay aşıları: Karma, çocuk felci aşısı, HIB aşısı,  Hepatit B, konjuge pnömokok

12 ay aşıları : Kızamık aşısı, kızamıkçık aşısı, kabakulak aşısı

1 aylık bebek sahibi annelerin ilk yapması gereken şey endişeli değil mutlu olmasıdır. Sağlık sorunları olan bir bebek anne ve babalarda endişe yaratacaktır. Bu durumda asla kendinizi suçlu hissetmeyin. Tüm pozitif düşünceler ile birlikte kendinizi bebeğinize verin.

Doğumdan sonraki bir kaç gün içinde göğüslerinizde süt dolmaya başlayacaktır. Göğüsleriniz gergin ve sert olabilir. Bu durumda bebeğinizi emzirmekten asla vazgeçmeyin. Bir bebeğin 2 yaşına kadar anne sütüne ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Bebeğinizin emzirmeye alışma dönemi için pratik öneriler;

 • Öncelikle ılık bir duş alın
 • Emzirmeye geçmeden önce göğsünüze ılık kompres uygulamayı ihmal etmeyin
 • Bebeğiniz emmeye başlamadan önce pompa ile bira süt çekin bu bebeğin daha rahat emebilmesi için çözümdür
 • Bebeği 3 yada 4 saat aralıklar ile emzirin. Bebeğinizi ne kadar sık emzirirseniz kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz
 • Tek göğüs ile emzirmeyin sırası ile sağ ve sol göğüslerinizi verin

Anne karnı bebek için güvenli, sıcak ve rahat ortamıydı. Gerçek dünya ile tanışan miniğin izin buna alışması biraz zaman alacak. Bu ay içinde tüm vaktini uyku ile geçiriyor. Bu ay içinde bebeğiniz sizin sesinize çok aşina. Doğum telaşı geçti ve minik bebeğiniz artık kollarınızda. Artık telaşı ve strese geride bırakın. Bebeğinize bakmak konusunda kendinizi yetersiz hissedebilirsiniz. Bu her annede olan hormonal bir durumdur. Panik yapmayın bu durum gittikçe ağırlaşıyorsa doktorunuz ile görüşün. Doğum sonrası haftalar geçmesine rağmen bebeğinize karşı hala kendinizi yabancı gibi hissediyorsanız bu doğum sonrası depresyonu olabilir bu durumda vakit kaybetmeden doktorunuza durumu anlatın.