Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Hamilelik Dönemi ile İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Şüphesiz ki erkek ve kadınların hayatlarındaki en önemli olan süreçlerden biri, hamilelik dönemidir. Bu dönemde acısıyla tatlısıyla yaşanan her şey, devam eden süreçte de eşler için önem arz etmektedir. Hamilelik dönemi ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları için hazırladığımız bu rehber yazımızda, birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Hamilelikte egzersiz yapabilir miyim?

Kişisel fiziki durumların dikkate alınarak insanın düzenli bir şekilde egzersiz yapması, vücut sağlığı açısından önemli faydalar içermektedir.

Gebelikte yapılacak egzersizler ise, hem anne adayına hem de bebeğe birtakım faydalar sağlamaktadır. Ancak burada önemli olan, gebeliğin haftasına göre ağır egzersizlerden kaçınmaktır. Son haftalara doğru basit bir yürüyüş şeklinde egzersizler yapılabilirken, ilk haftalarda ise fazla zorlanmadan farklı hareketlerle egzersiz yapılması söz konusudur.

Gebelikte kıyafetler nasıl olmalıdır?

Hamilelik ruhsal ve fiziki değişimlerin, birlikte yaşandığı bir dönemdir. Bu yüzden fiziksel değişiminize uygun rahat kıyafetlerin tercih edilmesi, fiziken rahatlık sunarken bu rahatlık ruhen rahatlamanızı da sağlayacaktır.

Hamilelikte yolculuk için nerelere dikkat etmeliyim?

Uzun süreli yolculuklar gebelik döneminde önerilmese de, mecbur kalınan durumlarda yapılabilmektedir. Genel olarak uzun yolculukların herhangi bir sakıncası olmazken, sık mide bulantısı biraz canınızı sıkabilir. Emniyet kemeri takılırken, kemerin göbeğin alt kısmına gelmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca 28. Haftadan sonra uçak yolculuğu yapacak kişilerin, mevzuat gereği doktor raporu alması gerekir.

Hamilelikte hangi gıdalardan uzak durulmalıdır?

Bu süreçte genel olarak, işlenmiş ısıl işlem görmüş gıdalar, kola, hazır meyve suları ve abur cubur olarak tarif edilen gruptaki gıdalardan uzak durulmalıdır. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli, meyve ve sebze tüketiminin yanı sıra yağsız kırmızı et, balık, tavuk göğsü ve yumurta gibi protein zengini gıdalarda ihmal edilmemelidir.

Gebelikte bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Hamilelik dönemi ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları arasında, tüm anne baba adaylarının en fazla merak ettikleri şeylerin başında bebeğin cinsiyeti gelmektedir. Hatta bu merak sadece anne baba adayları ile sınırlı kalmayıp, onların yakınları tarafından da merak edilir.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Sorusuna net cevap vermek bazen mümkün olamazken, 3,5 ile 5,5 ay arasında bir aralık verilebilir.

Hamileyim. Alkol ve sigara kullanabilir miyim?

Zaten normalde dahi iç organlarda önemli tahribatlara yol açan ve erken ölüme neden olan sigara ve alkol, hamilelik ve emzirme döneminde kesinlikle terk edilmesi gereken şeylerdir. Bu dönemde anne adayının aktif ya da pasif içici konumunda olması, bebeğin gelişimine ve yaşamı boyunca sağlığına olumsuz etki edecektir.

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

İlk 6 haftadan sonra, bebek daha hızlı gelişim göstermeye başlar. Ayrıca bu haftadan sonra, bebek yaklaşık 5 mm boyuna ulaşır. Hamileliğin 19-20. Haftasından sonra ise, tıbbi cihazlarla bebeğin kalp atışları duyulmaya başlamaktadır.

Sağlıklı bir gebelikte anne adayı ne kadar kilo alır?

Sağlıklı ilerleyen gebeliklerle anne adayının alacağı kilo, vücut yapısına göre değişiklik gösterse de ortalama 11 ile 17 kg arasındadır.

Hamilelik dönemi ile ilgili merak edilen sorular çok daha fazla olsa da, bu sorular arasından cevabı en fazla merak edilenleri sizlerle paylaştık. Merak ettiğiniz başka soruları, yorum kısmından bize iletebilirsiniz.