Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

2. Ay Bebek Gelişimi

Minik yavrunla birinci ayını bitirdin! Yeni 2. ay geçen aya göre daha rahat ve eğlenceli geçecektir. Bebeğinizin bu ay içinde uyku düzeni oluşmaya başlıyor. Hatta bu ay içinde gülücüğünü bile görebilirsin. 2. ay bebek gelişimi hakkında merak ettiğin her konuda sana yardımcı olmaya çalışacağız.

2 aylık bebek gelişim süreci genelde ilk haftalarda aynı hızda devam eder. Haftalık olarak 150 ve 200 gr arasında kilo alacak. Her sağlıklı bebek gibi 2 aylık bebekte 4 yada 5 kg civarında olmalıdır. Ayda boyu 1,5 cm kadar uzar. baş çevresinde ise 1,25 cm kadar genişleme olur. 2. ay ile birlikte bebeğinizin başı ve beyni gelişmesini sürdürür. Bıngıldak açıktır ikinci ayın sonlarına doğru biraz daha sertleşerek kapanmaya başlayacaktır.

2. Ay Bebek Gelişimi

2 aylık bebek gelişimi konusunda merakınızı anlayabiliyoruz. Görme, işitme, dokunma, tat alma hissinin nasıl geliştiğini sizlere detaylı olarak anlatacağız.

2 aylık bebeğinizin görme yetisi

2. ayda bebeğinizin görme yetisi daha net ve canlı olacaktır. 1. aya göre daha net görebildiği için canlı renkler daha fazla dikkatini çekecektir. Gözleri devamlı annesini ve hareketlerini inceleyecektir.Uzak mesafeyi çok fazla göremese de gözleri ile takip yetisi daha gelişmiş olacaktır.

2 aylık bebeğin işitme yetisi

İki aylık bebeğin işitme yetisi ilk aylara göre kuvvetli olacaktır. Sesini o kadar iyi tanır ki uzun süre sesini duymadığında tepki verebilir.Örneğin babasının ve annesinin sesini ayırt edebilir.İşitme duyusu gelişmeye devam ettiği için ona müzik dinletebilirsin. Müzik dinlerken bebeğin kol ve bacaklarını hareket ettirebilir.

2 aylık bebeğin koku alma yetisi

2 aylık bebeğiniz doğduğu andan itibaren koku çeşitliliği ile büyür. Anne sütü, yaptığın yemeğin kokusu, senin parfümün gibi farklı kokulara karşı duyarlılık hissedecektir. Bu ay içinde tat alma duyusu ise sadece anne sütünü veya biberon mamasını algılar. Bebeğin büyümeye başladıkça farklı tatları öğrenmeye başlayacaktır.

Bebeğinin dokunma yetisi

Önemli algılamalardan biridir. Dokunma yetisi dünyayı tanırken en çok ihtiyacı olacak olan dokunma yetisidir. Bu ay ile birlikte sana ve babasına dokunmanın nasıl olduğunu öğrenmeye başlar. Bebeğinin cildi farklı kumaş türleri ile tanışmalıdır. Bu kumaşların üzerine bebeğinizi yatırarak ona hafif masajlar yapabilirsin.

Bebeğin bu ay içinde zamanının çoğunu uyuyarak geçirmektedir. Bebeğinizin size gülümsediğini fark ettiğinizde ona gülümseme ile karşılık vermelisiniz.

2. Ay içinde Bebek Neler Yapabilir?

 • 2 aylık bebek ağladığında annesinin kucağında sakinleşebilir
 • Yüzüstü yattığında gövdesini 45 derece kaldırır
 • Ellerini keşfederek inceler
 • Emmek onu sakinleştirir
 • Devamlı el ve ayakları ile oynayabilir
 • Mutluluktan çığlık atar
 • Eline bir cisim verdiğinizde onu tutmaya başlar
 • Ses çıkarır ve bundan çok hoşlanır
 • Gündüzleri daha az geceleri ise daha uzun uyumaya başlar
 • Kendi sesini duymaktan hoşlanır ve bundan dolayı devamlı ses çıkarır

Vücut hareketlerini tamamen kontrol edemediği için bebeğin başı asla tek bırakılmamalıdır. Hatta bu aylar içinde bebeği çok fazla tek bırakmamaya özen göstermelisiniz.

2 Aylık Bebeğin için Neler Yapabilirsiniz?

İkinci ay içinde bebeğinin gelişimi için ondan alakanı ve sevgini esirgemeden onu büyütmeye devam etmelisiniz. Bu aylar içinde bebeğini bol bol kucakla, sev ve sarıl ona. Bebeğin ile konuş o seni anlayacaktır. Bebeğine bir şeyler anlatırken ona her şeyi detaylı olarak anlat!

 • Bebeğine Basit ve kısa cümleler kur
 • Çıkardığı tüm sesleri taklit et
 • Elindeki oyuncağı  tutabildiğinde onu alkışla
 • Bebeğinin ismi ile hitap et
 • Bebeğinin boyun ve sırt gelişimi için onu yüzükoyun yatır

Bebeğini emzirmek için artık oldukça tecrübelisin. Onun daha sağlıklı olabilmesi için emzirmeye devam etmelisin. Ayrıca bebek ne kadar emmeli diye merak ediyorsan emme miktarına kendisi karar verecektir. Çalışan bir anne ise işe dönmeden önce tüm düzenini ayarlamalısın. İşe tekrar döneceksen bebeğini biberona alışması için öncelikle  öğünü biberon ile vermeye başlamalısınız. İlk zamanlarda bebeğin biberonu alma konusunda inatçılık yapsa da zamanla alışacaktır. Yavrunu en az 6 ay anne sütü ile beslemeye devam etmelisiniz.

Anne Sütünü Sağma

İşe başlayacaksın veya acil durumlarda bebeğin için besin olması adına göğüs pompası almalısınız. Süt emmek için göğüs pompasına sadece çalışan annelerin değil tüm annelerin ihtiyacı olan bit alet. Anne sütünü stok yapman, hasta olduğunda veya acil işin için dışarı çıkman gerektiğinde bebeğini anne sütünden mahrum bırakmamalısınız.

Sağdığın sütün saklanması konusu da oldukça önemlidir. Anne sütünü, süt saklama poşeti, cam bir kap veya biberonda derin dondurucu veya buzdolabında saklanmalıdır.Eğer epey süt sağdıysan üzerine tarihleri yazarak 6 ay saklayabilirsin.

Bebeğin Memeyi Reddetmesi

Bebeğin sorunsuz şekilde memeyi emiyorken bir anda memeni reddediyorsa bunun bir çok nedeni olabilir. Yediğin yemekler, bebeğinin burnunun tıkanık olması, sütünün az ve yavaş gelmesi ile alakalı olabilir. Bebeğinin burnunu ilk olarak kontrol etmelisiniz. Sarımsaklı, baharatlı tatlardan hoşlanmıyor olabilir. Yediklerine dikkat etmelisiniz. Bu ay içinde bebeğin çok fazla uyumaya başlayacak. Hatta günde 15 ile 16 saat güzel bir uyku çekebilir. Gece bebeğini emzirirken karanlığı ayırt edebildiği için onu gece beslerken konuşma ve dikkatini kaçırma.

2 aylık bebek aşı takviminde yer alan aşılar;

 • Prönomok aşısı
 • DTacB- IPV- Hib
 • Rotavirüs aşısı
 • BCG/ Verem

Ayrıca 2 aylık bebeğini nasıl giydirmen konusunda tereddütlerin varsa bunu anlamanın en iyi yolu bebeğinin sırtı ve göğüsleri sıcak ise bebeğini yeterince iyi giydirmişsiniz demektir. Bebeğini ister büyüklerinin tavsiyeleri ile istersen doktorunun önerisi ile giydir onun başını mutlaka sıcak tutmalısınız. Bir başlık ile bebeğinin başının sıcaklığını korumayı ihmal etme.