Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Tüp bebek nedir? Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

Çiftlerin sağlıklı olmasına ve normal bir şekilde cinsel ilişkiye girmelerine rağmen bebek sahibi olamamaları durumunda başvurdukları en önemli yöntemlerden biri olan tüp bebek nedir? Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır? Sorularının cevabını ve tüp bebek tedavisi ile ilgili tüm detayları, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi; sağlıklı ve düzenli bir birliktelik yaşanmasına rağmen bebek sahibi olunmaması halinde erkek üreme hücreleri ile kadın üreme hücrelerinin, vücut dışında ve laboratuvar ortamında tıbbi yöntemlerle birleştirilerek döllenme sağlanmasıyla anne adayının hamile kalmasına imkan veren üreme tekniğidir.

Normal koşullarda çocuk sahibi olamayan kişilerin önemli bir kısmında olumlu sonuç veren bu tedavi yöntemi, son yıllarda gelişen teknolojiler ile çiftler için büyük bir umut kaynağı olmaktadır.

Yumurtaların laboratuvar ortamında döllenmesi ile oluşan embriyolar arasından sağlıklı olanları seçilerek, anne rahmine yerleştirilmek suretiyle tedavi devam etmektedir. Tüp bebek tedavisi öncesi ve sonrasında dikkat edilecek hususları önemseyerek üzerinde durmak, tedavi sürecinin başarılı olması için oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Muayene Aşaması

Tedaviye başlanmadan önce, bebek sahibi olamama nedenleri üzerinde muayene yapılarak, hastaların tedavi için uygun olup olmadıklarına bakılır. Tedavi için uygun olan hastalarda, hormon tedavisi başta olmak üzere farklı ilaç tedavileri muayene aşamasından sonraki süreçte tedavinin devamlı niteliğindedir.

Laboratuvar ortamında döllenmenin sağlanması ilaçlı tedavi verimli olacak seviyeye ulaştıktan sonra, anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınacak sperm hücreleri özel laboratuvar ortamında birleştirilir. Döllenme işlemi olarak adlandırılan bu süreçte yumurtaların döllenmesi ile oluşan kaliteli embriyolar, tüp bebek tedavisi için en hassas noktası konumundadır.

Embriyo Transferi

Yumurtanın döllenmesi ile birlikte oluşan embriyoların arasında kaliteli olanlar seçilerek, embriyo yani döllenmiş yumurtalar tekrardan anne rahmine yerleştirilerek gebeliğin oluşması beklenir.

Döllenme sonrasında kullanılmayan diğer kaliteli embriyolar ise, sonraki denemeler için yine özel laboratuvar ortamında saklanmaktadır. Tedavinin başarısız olması durumunda, sonradan bu embriyolar kullanılmaktadır.

Anlaşılır ifadelerle tüp bebek tedavisi süreci, ana hatlarıyla bu şekilde devam etmektedir. Denemenin başarısız olması sonrasında, hastaların talebi doğrultusunda yeni denemeler yapılabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedaviye başlamadan önce erkek ve kadının, dikkat etmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Aşağıda vereceğimiz önerilere dikkat edilmesi, tedavinin olumlu sonuçlanma olasılığını artırmaktadır.

  • Tedaviye başlamadan 3 ay önce, sigara ve alkol tüketimi kesinlikle terk edilmelidir.
  • Tedavi öncesinde erkeğin iç kıyafetleri de dahil olmak üzere rahat kıyafetler giymesi, sperm kalitesini artıracaktır.
  • İşlenmiş gıdalar ve kola gibi asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı, sağlıklı beslenmeye gayret edilmelidir.
  • Tedaviye başlamadan bir ay öncesinden itibaren, kadın ve erkeğin aşırı sıcak ortamlarda bulunmaması da, bu süreç için oldukça önemlidir. Bu yüzden sauna, hamam ve benzeri sıcak ortamlardan uzak durmak tedavi aşamasında fayda sağlamaktadır.

Tedavi Sürecinde Ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi sürecinde yukarıda sayılanların dışında, tedavi için alınan randevuların aksatılmaması ayrı bir öneme sahiptir. Gebe kalınması durumunda ise yine hastaların, düzenli olarak doktor kontrolüne gelmeleri gebeliğin seyri açısından önemlidir.