Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

3. Ay Bebek Gelişimi

Koskoca iki ayı bitirdin! Bebeğinle birlikte iki ayı geçirdin! Şimdi keyifli süreçlere giriyorsunuz. Bu süre içinde artık seni tanıyacak, gülücükleri yüzünü güldürecek, ellerini birbirine vurarak evinizin yeni neşesi olmak için her geçen gün büyüyor.

3. Ay Bebek Hareketleri

Bebeğinizin sizi tanıması muhteşem bir olay biliyoruz. Üstelik evinizde devamlı gördüğü herkesi seslerinden ayırt edebiliyor. Sizi görünce kollarını sallamaya başlıyor. Bebeğiniz bu ay içinde onunla oynamak isteyen herkes ile oyun oynayarak gözlerini içine bakıyor. Özellikle siz odaya girdiğinizde gözleri ile sizi takip ediyor ve sizin konuşmalarınıza takip veriyor.

3. ay bebek ile bebeğiniz ile daha fazla konuşarak ve bol bol gülümsemeler ile sosyalleşmesine yardımcı oluyor. Bebeğiniz bu ay ile birlikte artık çevresini tanımaya çalışıyor. Ellerini inceleyerek cisimleri yakalayarak kavrama yeteneğini geliştiriyor. Ona kısa sürelerde ayna tutarak kendini tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Bebek konuşması olarak adlandırılan agu gibi sesler çıkarmaya başlayacak neşeli çığlıkları sık sık yükselecek. Yüzüstü yatırdığınızda elleri ile göğsünü yukarı kaldırabilecektir. 3 ay itibarı ile yuvarlanmaya başlayacağı için bebeğinizi asla yalnız bırakmamaya dikkat edin.

3 Aylık Bebekte Yaşanabilecek Sorunlar

Minik bebeğiniz artık 3 aylık oldu! Bu sürece kadar bir çok gelişme yaşandı. 3. aydan itibaren bebeğinizde görülebilecek bazı sorunlara değinmekte fayda var.

Pişik Sorunu

Pişik sorunu genellikle nemli olan bebek bezinin bebeğinizin tenine değerek tahriş etmesinden kaynaklanır. Bu nedenle kirli bezin değiştirilmeden beklenmesi bakteri oluşumuna neden olarak bebeğinizde pişik oluşumuna neden olabilir. Pişiği iyileştirmek için ise sık sık bebek bezini değiştirmelisiniz. Doktorunuzun önereceği bir pişik kremi kullanmalısınız. Ayrıca pişikten kurtulmak için bebeğinizin altını ılık su ile yıkayarak pamuk veya yumuşak bir bez ile kurulamalısınız. Hava sıcak ise yıkadıktan sonra bebeğinizin altını bir süre bezlemeyerek kendi kendine kurumasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizi bezlerken çok fazla sıkı bağlamayın! Bu şekilde bebeğinizin cildinin hava almasını sağlamalısınız. Anne sütü tüketen bebeklerde pişik oluşumu daha az görülür.

Pamukçuk Nedir?

Pamukçuk aslında bir mantar enfeksiyonudur ve ağızda oluşur. Eğer bebeğinizin ağzında silinmeyen beyaz noktalar görüyorsanız bu hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle doktorunuza konudan bahsetmelisiniz. Bu mantar enfeksiyonu, emziriyor sanız eğer göğsüsünüz de kuruluk ve tahrişe neden olabilir. Pamukçuk bebeğinizin vücudunu gezerek sindirim sistemine ulaşarak tahriş ve bebeğinizde vajinal mantara neden olur. Doğru tedaviyi doktorunuz size önerecektir.

3 aylık bebeğin görme yetisi

Bebeğinizin görme yetisi hızlıca gelişiyor. Bebeğiniz yakında duran bir cisme odaklanmak için iki gözünü içeri, uzakta olan bir cismi görmek için dışarı çevirebiliyor. Uzağı görmeyi başlıyor. Renkleri tanımaya başlayabiliyor. Bu ay içinde bebeğinizin gözlerinde kayma ve şaşılık gibi bir durum gözlemlerseniz doktora bebeğinizi göstermelisiniz.

Bebeğinizin tat alma ve işitme yetisi

Bebeğinizin işitme yetisi gelişmeye devam ediyor. Tanıdığı seslere tepki vererek heyecanlanabilir. Bilmediği bir ses duyduğunda ise sesin geldiği tarafa dönerek bakabilir. Bu ayın sonlarında bebeğin farklı tatları ayırt edebiliyor. Örneğin anne sütü ve mamanın tadını ayırt ederek tepki verir.

3. Aylık bebeğiniz için oyuncak seçimi

Bu ay içinde bebeğiniz için en uygun olan oyuncak çıngıraklardır. Bu oyuncak sesli olduğu için onunla oynamaya bebeğinizi teşvik edecektir. Bu oyuncak ile birlikte motor becerileri ve el ve göz koordinasyonu güçlenecektir. Bir diğer oyuncak seçimi ise canlı renklerden seçtiğiniz parmak kuklaları ile ona minik eğlenceli şovlar düzenleyebilirsiniz.

3. Ay içinde bebeğinizin gelişimi için neler yapabilirsiniz?

3. ay içinde bebeğinizin gelişimini olumlu yönde etkileyecek en değerli surum sizin ona duyduğunuz ilgidir. Bu süre ve ilerleyen süre içinde sürekli artan bir öğretme süreci artık benimsemelisiniz.

  • Bebeğiniz için yukarıda bahsettiğimiz oyuncukları mutlaka dikkat alarak bebeğinizin gelişimine destek olmalısınız
  • Bu süreç içinde bebeğiniz bol bol öpücükler kondurmalısınız. Bebeğinize nazikçe masaj yapmalısınız ona minik öpücükler kondurarak sevgini her zaman belli etmelisin
  • Masaj bebeğinizin rahatlamasını ve gaz çıkarması için harika bir yöntem olacaktır.Bebeğinizi yıkadıktan sonra bebek yağını ellerinde ısıtarak bacaklarına, minik göbeğine masaj yaparak nazikçe sürebilirsiniz. Bebeğinizi hasta etmemek için bulunduğu ortamın sıcak olmasına dikkat etmelisiniz.

3 aylık bebekler için en ideal beslenme süresi 3 saatte bir emzirmektir. Bebeğinizin doymadığı durumlarda onu daha sık emzirebilirsiniz. Katı gıdaya geçmek için bir kaç ayın var! Anne sütünün yetmediği durumlarda doktorun devam sütü önerebilir.

Kendinizi Unutmayın!

Hamilelik, doğum ve beden değişimi sonucunda yeni bir yaşam deneyimi kazandınız. Doğumdan sonra kalçanız ve beliniz biraz genişledi! bedeninizin eski haline dönmesi uzun bir süre alabilir. Bunun için kendinize en az 9 ay tanımalısınız. Bu süreçte önemli olan bebeğinizin doğru beslenmesi ve bu süreçte ideal kiloda kalmanızdır. Doğum sonrası emziren anne diyeti gibi bir beslenme programı uygulayabilirsiniz. Bu tarz beslenme listelerini ancak diyetisyen ve beslenme uzmanında destek alınmalıdır.