Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

4. Ay Bebek Gelişimi

4. ay ile birlikte artık miniğin bir oyun bebeği oldu! Sen ise bebeğinin bu ay içindeki gelişimlerini merak ediyorsun. Ay Ay bebek gelişimi konusunda sizlere merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını hazırladık! Hadi birlikte göz atalım! 4 aylık bebek kilosu yaklaşık olarak 6,5 kg ağırlığında 63,5 cm uzunluğuna erişecektir. Bu ay içinde bebeğinizin büyüme hızı biraz yavaşlayacaktır.

4 Aylık Bebek Ne Yapar?

4 aylık bebeğiniz hakkında merak ettiğiniz her sorunun cevabını sizler için hazırladık. 4 aylık bebeğin beslenmesinden, uykusuna kadar ay ay gelişimini inceleyebilirsiniz.

 • 4 aylık bebek karnının üzerinde dururken başını 90 derece kaldırabilir.
 • Yüksek sesle kahkaha atabilir
 • Dik durumdayken başını dik tutabilir
 • Yuvarlanabilir
 • Gelen sesin yönüne doğru bakabilir
 • Destekle oturabilir

4 aylık bebeğin görme yetisi

Bebeğinizin 4. ayında görsel yetenekleri gelişir.Başının üstünde dönen renkli bir nesneyi seyredebilir. Bebeğin çok küçük parçalara dahi odaklanabilir.

4 aylık bebeğin işitme yetisi

Bu ay ile birlikte bebeğiniz sizin sesinizi sadece duymaz başını da sana doğru çevirir. Ani seslere tepki vererek sesin geldiği yöne doğru bakar. Ayrıca bebeğinizin bu aylar içinde beyin faaliyetleri en ileri seviyededir. 4. ay bebeğinizin aşıları;

 • KPA 2.Doz
 • DaBT-IPV-Hib / 5’li Karma Aşı 2. Doz

Sevgili annelerimiz bebeğinizi bu ay içinde emzirmeye devam etmelisiniz.Bu aylar içinde memenizi reddedebilir. Bebeğinizi en az 6 ay sabırla emzirmeye devam etmelisiniz.

4 Aylık Bebek Gelişimi için Neler Yapabilirsiniz?

Minik bebeğinizin gelişimi için yapabileceklerinizi bilerek onun gelişimine destek olabilirsiniz. Öncelikle bebeğinizin hareketlerini dikkatlice inceleyin ve sık sık ona gülümseyin. Örneğin oynadığı oyuncakları ona anlatabilirsiniz. Etrafınızda gördüğünüz tüm nesneleri ona anlatarak konuşma yetisinin hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Duyu gelişimi için ses çıkaran farklı renklerdeki oyuncaklar satın almalısınız. Yumuşak sesleri olan çıngıraklar onun çok ilgisini çekecektir. Ayrıca banyo oyuncaları ile oynaması için banyoda biraz fazla tutmalısınız. Bebeğinize kahkaha attırabilirsiniz. Onun göbeğini gıdıklayarak kahkaha atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Minik bebeğin az da olsa başını tutmaya başladığı için onu yastıklarla destekleyerek oturtmalısınız. Bu şekilde denge yetisini de kazandırmış olursunuz ve sırt kasları gelişmiş olur. Bebeğin yatar vaziyette iken onun ellerini nazikçe başının üzerine koyarak tekrar olduğu yere indirebilirsiniz. Bu egzersizler ile fiziksel ve kas gelişimi konusunda yardımcı olacaktır. 4 aylık olan bebeğini artık 4 yada 5 saatte bir emzirmelisiniz.

Bebeğin her ağladığında koşup onu kucağına alırsan eğer o bunu alışkanlık haline getirecektir. Birde uyku düzenini hala sağlayabilirsen buna hemen başlamalısınız. 4 aylık bebeğin uyku eğitimi için örneğin bebeğini günlük olarak banyo yaptırıyorsan eğer duştan sonra hafif bir masajla uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu rutin günlük olarak uyguladığında belirli bir zaman sonra bebeğin bu duruma alışacaktır. 4 aylık bebekler gün içinde 15 saat uyurlar. Geceleri ise 8 saate kadar uyumaları normaldir. Bazı uykucu bebeklerde ise bu gece uyku saati 11 saati bulabilir.

4 Aylık Bebekte Oluşabilecek Hastalıklar ve Sorunlar

4 aylık bebeklerde en sık görülen sorunlardan biride diş çıkarma dönemidir. Bu ay içinde bebeğinizin dişi çıkabilir buna hazırlıklı olun! Diş çıkarma rahatsızlıkları bebekten bebeğe göre değişmektedir. Bazı bebekler çok huzursuz bir dönem geçirirken bazı bebekler hiç anlamadan bu süreçleri geçirebilir. Diş çıkarma belirtileri;

 • Bebeğinizin ağzının sulanması ve buna bağlı olarak yüz döküntüsü
 • Dişlerinin kaşıntısından dolayı elindeki eşyaları ısırmaya çalışmak
 • Gece yarısı ağlama krizleri ve uykusuzluk
 • Biberonu ve memeyi reddetmek
 • Ateş ve ishal

Bu sorunları bir kenara bırakarak bebeğinizin diş çıkarmasının güzel yanlarını da görmelisiniz. Diş çıkarma süreci ile diş buğdayı partisi hazırlıklarına başlamalısınız.

4 Aylık bebekte İshal ve Kabız Sorunu

Bebeğinizde 2 gün boyunca kusmayı takip eden ishal var ise bağırsaklarında virüs bakteri söz konusu olabilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde sıklıkla sulu şekilde kaka yapabilir. Bu durumda doktor ile konuşman gerekebilir. Anne sütü ile beslenen bebeklere nazaran mama ile beslenen bebeklerde kabızlık sorunu çok daha sık görülür. Kabızlık sorunu bebeğinde huzursuzluk, kaka yaparken şiddetli ağlamalar oluyorsa bebeğinizi hemen çocuk doktorunuza götürmelisiniz.

4 aylık bebek beslenmesi

4 aylık bebek beslenmesi bebeğinizin kilosu ve boyunun gelişimi yeterli ise anne sütü ile beslenmesine devam etmelidir. Eğer anne sütü ile beslenme yeterli değil ise doktorunuzun tavsiye edeceği şekilde ek gıdaya geçiş yapabilirsiniz. Bu ay içinde meyve püreleri, yoğurt, ev yapımı mama gibi gıdalar daha çok tavsiye edilir. Eğer doktorunuz bu ek gıdayı tavsiye etmediyse kendi kendinize asla bebeğinize vermemelisiniz. Bebeğiniz yine de uyumadan önce süt isteyecektir.