Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Gebeliği Engelleyen Önemli Nedenler

Çocuk sahibi olmak her erkek ve kadının hayallerinden biriyken, yapılan araştırmalar bazı olumsuz nedenlerden dolayı %16 oranında ailelerin çocuk sahibi olamama gibi bir sorunla karşılaştığını gösteriyor. Gebeliği engelleyen önemli nedenler arasındaki unsurlar dikkate alınarak, yaşam biçiminde önemli değişikliklerin yapılması ise hamile kalma ihtimalini artırmaktadır.

Hormonsal Düzensizlikler

Yumurtanın sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve döllenerek çatlaması için, hormonsal dengenin de sağlıklı bir şekilde olması gerekmektedir. Yumurtanın üretilmesinde önemli rol oynayan hormonlardaki düzensizlik, hamileliği engelleyen önemli nedenler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Tüp ve Rahim Hastalıkları

Tüp kanallarının tıkanık olmasının da, gebeliği engelleyen faktörler arasında olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra rahim kanseri, rahim iltihaplarının ilerlemiş derecede olması gibi farklı birçok rahim hastalıkları, gebeliği geçici bir süre veya tamamen engelleyebilmektedir.

Farklı Metabolik Rahatsızlıklar

Aşağıdaki rahatsızlıklar ve benzerlerinin de, kadının gebe kalması önünde büyük birer sorun oldukları bilinmektedir.

  • Pıhtılaşmanın bozuk olması
  • Böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarının etkileri
  • Şeker hastalığı
  • Bağışıklık sistemiyle doğrudan alakalı olan farklı sorunlar
  • Tiroit rahatsızlıkları
  • Farklı nedenlerin yanı sıra genetik geçişe sahip rahatsızlıklar

Gibi metabolik rahatsızlığı bulunanlarda gebeliğin olmama durumunun haricinde, oluşan gebeliğin erken doğum veya düşükle sonuçlanma ihtimalide artmaktadır.

Yaşın İlerlemesi ve Menopoz

Kadının menopoz sürecine girmemiş olsa dahi yaşının ilerlemiş olması da, gebeliği engelleyen önemli nedenler arasında yer almaktadır. 35 yaşın altında bulunan kadınların sağlıklarının elverişli olması durumunda ilk denemede hamile kalma oranlarının, 35 yaş üzerindekilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Menopoz dönemine giren kadınlar ise, hamile kalma yetilerini tamamen kaybederler.

Erkek Sperm Kalitesi

Gebe kalabilmek için ihtiyaç duyulan sperm kalitesine sahip olamayan erkeklerle yaşanan ilişki sonrasında, kadının hamile kalma ihtimali de oldukça azdır.

Sigara ve Alkol Tiryakiliği

İnsan vücudu üzerinde inanılmaz tahribatlar yapan alkol ve sigaranın, hamile kalmaya engel oldukları yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda yıllar önce kesinleşmiş bir durumdur.

Her ne kadar bu zararlı ürünleri kullanan birçok kişi sorunsuz bir şekilde hamile kalmış olsa da, sigara ve alkol gebeliğin engellenmesi için önemli birer risk faktörüdür. Aynı zamanda bebeğin anne karnında ve doğumdan sonraki gelişimi içinde oldukça olumsuz sonuçlar vereceği gibi, bebeğin üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini de artırmaktadır.

Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız beslenme, gebeliğin oluşumu için önemli bir risk faktörüdür. İşlenmiş gıdaların ve kola gibi asitli içeceklerin sıklıkla tüketilmesi, bu riski artırmaktadır. Sağlıklı beslenmenin önemli olduğu kadar, yeterli beslenme de önem teşkil etmektedir.

Aşırı Şişman ya da Zayıf Olmak

Kilonun belirli bir aralıkta olmaması yani anne adayının aşırı kilolu ya da zayıf olması da, gebeliği engelleyen önemli nedenler arasında yer almaktadır. Bu sebeple anne adayının gebe kalmak istemesi durumunda, ideal boy kilo oranına yakın bir kiloya sahip olması önem taşımaktadır.

Ağır İlaçlar ve Vajinal Kuruluk

Özellikle kanser ilaçları olmak üzere, ağır hastalıkların tedavisinde kullanılan ve yine ağır içerikli olarak kabul edilen ilaçlar, hamileliği önleyici etkilere sahiptir. Vajinal kuruluk sorunu da, anne adayının hamile kalmasını engelleyecek risk faktörleri arasında bulunmaktadır.