Intro Price! Get Pixwell WordPress Magazine Theme with ONLY $59

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mı?

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mı?

Üremenin en temel yolu olduğu gibi kadın erkek tüm insanların doğasında olan cinsellik, hamilelik döneminde bazı endişelerinde duyulmasına neden oluyor. Bu nedenle gebelik dönemindeki anne adayları ve eşleri tarafından hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı? Sorusunun cevapları daha çok merak edilmektedir.

İnsanların üremesi için temel gereklilik olan cinsellik, hiç şüphesiz ki eşler arasındaki duygusal bağlarında bir hayli kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Duygusal bir bağın oluşmasını sağlasa da, gebelikte cinsel ilişki zararlı mı? Sorusunun sorulmasındaki temel endişe, anne adayının ya da bebeğin fiziksel olarak zarar görmesi düşüncesinden kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mı?

Herhangi bir bilimsel gerçeğe dayanmamasına rağmen, toplum içerisinde gebelikte cinsel ilişki için zararlı olduğu konusunda bir efsane dolaşmaktadır. Ancak işin uzmanları, bunun tam aksini söylüyor. Hamilelikte yaşanacak cinsel ilişkinin doğru bir şekilde yaşanması durumunda, anne adayına olduğu kadar bebeğe de faydaları olduğu söylenmektedir.

Bebeğe Faydaları Var

Gebelikte cinsel ilişki yaşamanın, anne adayındaki endorfin hormonlarının artmasına yol açtığı tıbbi çalışmalarla ispat edilmiş bir durumdur. Cinsellik sırasında anne adayının duyduğu adrenaline ve heyecana bağlı olarak daha fazla salgılanan endorfin hormonunun, bebeği besleyen annenin dokusal bağlarına daha fazla kan poplanmanmasını sağladığı bilinmektedir.

Aynı zamanda kan dolaşımının da hızlanmasına yardımcı olan bu gelişmeler, anne sağlığına da olumlu yansıyor. Eşler arasındaki duygusal bağların daha da kuvvetlenmesi sonucunda ise, yaşanan cinsellik anne psikolojisine pozitif katkı sağlıyor.

Gebelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Sonlandırılmalıdır?

Özellikle 36. Hafta ve sonrasında cinsellikten kadının rahatsızlık duyduğu durumlarda, cinsel ilişkiye girmekten kaçınılması gerekmektedir. Genel anlamda faydaları olan bu süreçte yaşanacak cinsellik, aşağıdaki durumlarda ise zararlı olmaktadır.

  • Düşük ve erken doğum riskinin olması
  • Çoğul gebelikler
  • Vajinal kanamaların yoğun görüldüğü durumlar
  • Normal süresinden önce rahim ağzının açılmış olması durumunda
  • Önceki gebelikleri düşük ya da erken doğum şeklinde sonuçlanan kadınlarda, son haftalarda cinsel ilişkiye girmek
  • Amniyotik sıvı sızıntılarının görüldüğü dönemlerde

Ve bunların dışında doğuma yaklaşılan son haftalarda cinsel ilişkiye girmekten kaçınmak, daha faydalı olacaktır.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Faydaları

Yukarıda da bizar yer verdiğimiz üzere, gebelikte cinsel ilişkinin faydaları olduğu bilinmektedir. Bu faydaları sıralayacak olursak, şunlardan bahsetmek mümkündür.

  • Eşler arasındaki duygusal bağı artırarak, anne adayının daha huzurlu bir hamilelik geçirmesini sağlar.
  • Kadının, daha rahat doğum yapmasına neden olur.
  • Bebeğe fazla kan pompalanması sonucu, bebeğin gelişimini olumlu etkiler.
  • Gebelikte stresin etkilerini azaltır.

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı? Sorusuna cevap verdik. Merak ettiklerinizi, yorum kısmından editörlerimize iletebilirsiniz.